Wszystkie obiekty użyteczności publicznej powinny posiadać platformę dla osób niepełnosprawnych. Zdarza się, że budowa tej platformy następuje na samym końcu po realizacji całego budynku. Inwestor może więc być zainteresowany by oddać budynek do użytkowania bez obowiązkowej platformy dla niepełnosprawnych.
Należy stwierdzić, że dopuszczalne jest wydanie decyzji o warunkowym pozwoleniu na użytkowanie budynku użyteczności publicznej bez obowiązkowej platformy dla osób niepełnosprawnych. Wynika to z art. 59 ust.3 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem jeżeli właściwy organ stwierdzi, że obiekt budowlany spełnia warunki określone w art. 59 ust.1 to może wydać decyzje o pozwoleniu na użytkowanie także pomimo nie wykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem. W takiej sytuacji w warunkowym pozwoleniu na użytkowanie określa się termin wykonania brakującej części robót.
Platforma dla osób niepełnosprawnych na pewno nie jest elementem robót wykończeniowych. Brak wykonania platformy może natomiast być potraktowany jako nie wykonanie „innych robót związanych z obiektem budowlanym”
Tak jak wskazano wyżej w decyzji o warunkowym pozwoleniu na użytkowanie określony zostanie termin realizacji platformy. Jeżeli termin ten nie zostanie dochowany to decyzja o pozwoleniu na użytkowanie będzie uchylona w trybie art.162 §2 k.p.a.
Potrzebujesz porady prawnika w sprawach związanych z prawem budowlanym? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Nasz prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie zapewni Ci kompleksową i profesjonalną pomoc, dostosowaną do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych usług konsultacyjnych już dziś.