Istnieją trzy typy działań, jakie należy podjąć przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego. Wybór jednego z poniższych modeli postępowania jest uzależniony od kategorii obiektu budowlanego.
Jakie działania należy podjąć przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego?
Typy działań przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego:
- „Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie;
- Dokonanie zgłoszenia zamiaru przystąpienia do użytkowania obiektu i oczekiwanie na upływ terminu do wniesienia sprzeciwu przez organ;
- Przekazanie obiektu właścicielowi lub zarządcy wraz ze stosowną dokumentacją;”
Uzyskanie pozwolenia
Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie dotyczy przypadków, w których:
- Na wzniesienie danego obiektu budowlanego wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę a obiekt nie należy do kategorii:
- V, IX-XVI;
- XVII – z wyjątkiem warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych i garaży do pięciu stanowisk włącznie;
- XVIII – z wyjątkiem obiektów magazynowych: budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty, a także budynków kolejowych: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe i myjnie taboru kolejowego;
- XX;
- XXII – z wyjątkiem placów składowych, postojowych i parkingów;
- XXIV – z wyjątkiem stawów rybnych;
- XXVII – z wyjątkiem jazów, wałów przeciwpowodziowych, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych;
- XXVIII-XXX;
- W decyzji dotyczącej legalizacji samowoli budowlanej (decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót albo decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego, jeżeli budowa została zakończona) nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia;
- Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.
Zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania
Dokonanie zgłoszenia zamiaru przystąpienia do użytkowania dotyczy sytuacji, w których:
- Na wzniesienie danego obiektu wymagane jest pozwolenie na budowę,
- Budowa wymaga wcześniejszego zgłoszenia oraz dotyczy:
- wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
- sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych.
Jeżeli obiekt nie należy do żadnej z wyżej wymienionych kategorii, wówczas nie trzeba uzyskiwać ani pozwolenia na budowę ani dokonywać zgłoszenia.
O tym, jakie działania należy podjąć przed przystąpieniem do użytkowania, decyduje kategoria obiektu budowlanego
Jak z powyższego wynika najważniejsze przed przystąpieniem do użytkowania jest ustalenie kategorii obiektu budowlanego. Od tego zależą bowiem obowiązki inwestora. Do tej pory przyjmowano, że kategoria obiektu ustalana jest wiążąco w treści pozwolenia na budowę lub treści zgłoszenia. Aktualnie pogląd uległ zmianie. Uznaje się, że organ nadzoru budowlanego nie jest związany z kategorią obiektu określoną w pozwoleniu na budowę czy zgłoszeniu. Organ samodzielnie ustala tę kategorię w toku procedury oddania do użytkowania.
Przypadkiem szczególnym jest sytuacja, gdy inwestor chce przystąpić do użytkowania obiektu jeszcze nie w pełni wykonanego, wówczas może być konieczne dwukrotne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie: przed wykonaniem wszystkich robót a potem po ich wykonaniu.
Samowola budowlana
Ważne jest to, że postępowanie dotyczące użytkowania obiektu nie zastępuje procedury legalizacyjnej samowoli budowlanej. Oznacza to, że wszczęcie jednej z wyżej opisanych procedur nie pozwoli na użytkowanie obiektu wniesionego wbrew przepisom prawa albo z naruszeniem pozwolenia na budowę (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 stycznia 2011r., sygn. akt II OSK 2000/09). Z kolei wszczęcie postępowania legalizacyjnego zawsze skutkować będzie nałożeniem na inwestora obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Nasza kancelaria prawnicza oferuje usługi konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w prawie budowlanym. Zapewniamy kompleksową pomoc prawną, doradztwo i reprezentację klientów w sprawach związanych z budową. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie, aby skorzystać z naszego profesjonalnego wsparcia.