Poniżej przedstawione są okoliczności, jakie muszą być spełnione, aby decyzja o warunkach zabudowy została wydana. Określa je art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej ustawa).
Kiedy może nastąpić wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
Decyzja o warunkach zabudowy może być wydana tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
- „Co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;”
Warunek ten nie ma jednak zastosowania do inwestycji produkcyjnych, lokalizowanych na terenach przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które obowiązywały w dniu 1 stycznia 1995 r., lecz utraciły już moc obowiązującą. Ponadto warunku tego nie stosuje się do linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej oraz do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
- „Teren, dla którego ma być wydana decyzja, ma zapewniony dostęp do drogi publicznej – chodzi przy tym o dostęp bezpośredni, to jest o przyleganie do drogi publicznej z możliwością wjazdu na nią lub w sposób pośredni poprzez służebność drogową przez inne nieruchomości lub drogę wewnętrzną;”
Warunek ten nie ma jednak zastosowania do linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej.
- „Istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla projektowanego zamierzenia budowlanego;”
Warunek ten uważa się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.
- „Teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu planów miejscowych, które obowiązywały w dniu 1 stycznia 1995 r., lecz utraciły już moc obowiązującą,
- Decyzja będzie zgodna z odrębnymi przepisami, a więc nie będzie naruszać obowiązującego prawa w zakresie rozwiązań planistycznych przyjętych w rozstrzygnięciu.”
Oferujemy kompleksową obsługę prawną z zakresu prawa budowlanego. Nasz zespół prawników z wieloletnim doświadczeniem pomoże Ci w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z budownictwem. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie z naszym ekspertem.