W pierwszej części artykułu opisane zostały początkowe czynności jakie pracodawca musi podjąć w razie wystąpienia wypadku przy pracy. Omówione zostały obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz czynności zespołu powypadkowego. W niniejszym artykule omówione zostaną dalsze zagadnienia związane z wypadkiem przy pracy.
Doręczenie protokołu powypadkowego
Tak jak wskazano w pierwszej części artykułu zespół powypadkowy opracowuje protokół powypadkowy i przedstawia do zatwierdzenia pracodawcy. Po zatwierdzeniu protokołu jest on niezwłocznie doręczany poszkodowanemu a w razie wypadku śmiertelnego – członkom rodziny poszkodowanego. W razie wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, protokół doręcza się także inspektorowi Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor PIP kontroluje treść protokołu. Jeżeli uzna, że zawarte są w nim ustalenia naruszające uprawnienia pracownika lub występują nieprawidłowe wnioski profilaktyczne to dokument może być zwrócony pracodawcy.
Zarejestrowanie wypadku
Jest to kolejny obowiązek, który ciąży na pracodawcy, wynika on z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (dz.U. 2009 nr 105 poz. 870). W zakładzie pracy powinien być prowadzony rejestr wypadków przy pracy, do którego wpisuje się dane na podstawie protokołów powypadkowych. Do rejestru wpisuje się (§16 ust.2 rozporządzenia z dnia 1 lipca 2009r.):
- imię i nazwisko poszkodowanego;
- miejsce i datę wypadku;
- skutki wypadku dla poszkodowanego;
- datę sporządzenia protokołu powypadkowego;
- stwierdzenie czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy;
- zwięzły opis okoliczności wypadku;
- datę przekazania do ZUS wniosku o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy;
- liczbę dni niezdolności do pracy;
- inne informacje nie będące danymi osobowymi których zamieszczenie jest celowe, w tym wnioski i zalecenia profilaktyczne zespołu powypadkowego.
Do rejestrów wypadków przy pracy wpisuje się zdarzenia uznane lub nieuznane za wypadek przy pracy. Do rejestru tego wpisuje się również zdarzenia uznane lub nieuznane za wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy.
Statystyczna karta wypadku GUS
Dokument ten sporządza się wówczas gdy dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy lub wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Kartę wypadku wypełnia się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego. Wzór tego dokumentu określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy. Symbol tego dokumentu to Z-KW. Kartę sporządza się w dwóch egzemplarzach. Przekazuje się w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy GUS lub oryginał sporządzony w formie pisemnej do Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Dokument ten sporządza się na podstawie GUS. Składa się on z dwóch części, które wypełnia się i wysyła w następujących terminach:
- Pierwsza część karty – wypełnia się ją w terminie 14 dni od zatwierdzenia protokołu powypadkowego. Do GUS wysyła się natomiast w terminie do 15 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu w którym zatwierdzono protokół powypadkowy
- Druga część karty to tzw. część uzupełniająca . Sporządza się ją w takim terminie by do urzędu statystycznego została wysłana nie później niż 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego.
Określenie środków i wniosków profilaktycznych
Jest to jeden z podstawowych celów dochodzenia powypadkowego, zasadą jest bowiem, że do zdarzenia wypadkowego dochodzi wówczas gdy w miejscu pracy występują nieprawidłowości dotyczące ryzyka zawodowego. Po każdym wypadku należy więc dokonać ponownej oceny tego ryzyka uwzględniając przebieg zdarzenia. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy po wystąpieniu wypadku należy zastosować odpowiednie środki prewencyjne w tym w szczególności : środki techniczne eliminujące lub ograniczające zagrożenia, środki ochrony zbiorowej i indywidualnej oraz odpowiednie środki organizacyjne i indywidualne. Wnioski profilaktyczne wpisuje się w treść protokołu powypadkowego. Należy przypomnieć, że protokół ten w niektórych kategoriach wypadków podlega kontroli inspektora pracy. Pracodawca powinien więc zadbać by wnioski profilaktyczne były dokładnie sformułowane z uwzględnieniem okoliczności danego zdarzenia.
Dodatkowe informacje dotyczące całego zagadnienia znajdują się w artykule: Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy cz. I