Podmiot starający się o przyłączenie do sieci musi podjąć szereg czynności faktycznych i prawnych jeszcze na etapie przed odbiorem. Czynności te muszą być podjęte po uzyskaniu warunków przyłączenia. Poniżej opisano, wraz z krótką charakterystyką, harmonogram rzeczy, które należy wykonać przed odbiorem przyłącza.
Opracowanie dokumentacji technicznej
Ten etap polega na wykonaniu i zebraniu kompletu dokumentów niezbędnych do wykonania przyłącza. Najważniejsze jest uzyskanie projektu przyłącza. Może go opracować projektant posiadający odpowiednie uprawnienia budowlane. Poza tym należy uzyskać: wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej oraz mapę do celów projektowych.
Uzgodnienie dokumentacji technicznej z przedsiębiorstwem
Ta czynność polega na przedstawieniu przedsiębiorstwu wod. – kan. projektu budowlanego. Przedsiębiorstwo ocenia ten projekt i go uzgadnia (czyli akceptuje) lub narzuca wprowadzenie określonych zmian do projektu. W niektórych miejscowościach uzgodnienie dokumentacji jest ważne tylko przez określony czas, na przykład 2 -3 lata.
Formalności przed organami administracji budowlanej
Aktualnie przyłącze może być realizowane według trzech różnych trybów: po uzyskaniu pozwolenia na budowę, na podstawie zgłoszenia i bez zgłoszenia.
- Budowa przyłącza na podstawie pozwolenia na budowę – taki tryb postępowania zachodzi tylko wtedy, gdy przyłącze jest częścią większej inwestycji budowlanej. W świetle prawa budowlanego budowa przyłącza kanalizacyjnego nie wymaga bowiem uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli więc przyłącze stanowi część budynku którego realizacja wymaga pozwolenia na budowę to wówczas korzystamy z tego trybu postępowania.
- W oparciu o zgłoszenie – jest to najczęstsza forma realizacji przyłącza. Treść oraz zakres zgłoszenia są standardowe. W zgłoszeniu należy więc określić rodzaj robót budowlanych, sposób ich wykonania, termin rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- projekt zagospodarowania działki lub terenu;
- opis techniczny instalacji wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane;
- inne załączniki o ile są wymagane przepisami odrębnymi;
Brak zgłoszenia sprzeciwu przez organ w ciągu 30 dni oznacza, że można przystąpić do realizacji przyłącza opisanego w zgłoszeniu.
- Bez zgłoszenia - w tym trybie można realizować wyłącznie przyłącza a nie instalacje wod.– kan. Organom administracji budowlanej należy dostarczyć plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej.
Budowa przyłącza
Po załatwieniu formalności budowlanych mogą być rozpoczęte prace na budowie.
Nadzór nad budową przyłącza
Prowadzenie prac budowlanych powinno się odbywać przy nadzorze przedsiębiorstwa wod. – kan. Nadzór ten jest sprawowany na podstawie odrębnie zawartej umowy cywilno-prawnej. Jest to nadzór nieodpłatny. W niektórych wypadkach gminy próbowały wprowadzić opłaty za sprawowanie nadzoru, jednak jest to praktyka bez podstawy prawnej. W razie kontroli takie stanowisko gminy będzie z pewnością zakwestionowane przez sąd administracyjny.
Należy również podkreślić, że gmina nie może nakładać obowiązku sporządzenia operatu geodezyjnego przed zakryciem przyłącza. Podstawy prawne obowiązku sporządzania operatu wynikają bowiem z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995r. Rozporządzenie to nie wymienia budowy przyłącza jako okoliczności wymagającej sporządzenia dokumentacji geodezyjnej.
Zobacz także: Odbiór przyłącza wod.-kan. przez przedsiębiorstwo
Zapewniamy fachową pomoc prawną w zakresie prawa budowlanego, obejmującą interpretację przepisów, reprezentację klientów przed organami administracji oraz doradztwo przy realizacji inwestycji. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia.