W artykule „Scalenie — wszczęcie postępowania“ omówione zostały pierwsze etapy postępowania scaleniowego. Z kolei w artykule „Przebieg postępowania scaleniowego” przeanalizowano dalsze kroki tego postępowania w tym szacunek gruntów. W niniejszym artykule przedstawiamy ostatnie etapy postępowania scaleniowego tj. projekt scalenia i postępowanie wykonawcze.
Projekt scalenia
Po zatwierdzeniu szacunku kolejną czynnością jest opracowanie projektu scalenia. Jest to czynność stricte techniczna, którą realizuje geodeta. Projekt scalenia określa proponowane granice wydzielanych nowych działek i zasady przydziału tych działek nowym właścicielom, to jest uczestnikom scalenia. Często w toku tej czynności dochodzi do konfliktów między uczestnikami, którzy oczekują wyłącznie poprawy własnej sytuacji. Autor projektu musi uwzględnić interesy wszystkich uczestników i w miarę możliwości przyjąć najlepsze rozwiązanie w danych warunkach. Jak się wskazuje, rozstrzygnięcia w tym zakresie mają charakter uznania administracyjnego.
Projekt scalenia powinien uwzględniać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przy jego sporządzaniu biorą udział, z głosem doradczym, członkowie komisji wybranej przez uczestników.
Projekt scalenia wraz z zasadami objęcia nowych działek wyznacza się na gruncie i okazuje uczestnikom ( art. 23 ust.2 ustawy o scalaniu i wymianie gruntów). W praktyce odbywa się to w ten sposób, że na terenie nanosi się elementy projektu znakami trwałymi i dokonuje się pomiar sprawdzający. W tym czasie geodeta pokazuje uczestnikom zaprojektowane i przeznaczone dla nich działki. Uczestnicy, w terminie 14 dni od okazania projektu, mogą zgłaszać na piśmie zastrzeżenia do jego treści (art. 24 ust.1). Zastrzeżenia te rozpatruje starosta po zasięgnięciu opinii komisji powołanej przez uczestników. Posiedzenia komisji odbywają się przy udziale uczestników, którzy są powiadamiani 4 dni wcześniej o terminie odbycia posiedzenia. Nieobecność zainteresowanych w posiedzeniu nie a wpływu na przebieg czynności. Jeżeli w skutek zastrzeżeń do projektów scalenia wprowadzone są zmiany, to czynność wyznaczania na gruncie i okazania uczestnikom należy powtórzyć (art. 26).
Zatwierdzenie projektu scalenia
Projekt scalenia może być zatwierdzony, jeżeli po jego okazaniu większość uczestników nie zgłosiła do niego zastrzeżeń (art. 27 ust.1). Zatwierdzenie następuje w drodze decyzji starosty. Decyzja ta zawiera, poza typowymi elementami z kodeksu postępowania administracyjnego, następujące elementy:
- „obszar scalenia;
- terminy i zasady objęcia wydzielonych gruntów oraz sposoby rozliczeń;
- przebieg granic;”
Decyzje starosty odczytuje się na zebraniu uczestników a ponadto wywiesza się ją na okres 14 dni w urzędach gmin (art. 28 ust. 1) Po upływie powyższych terminów decyzję uważa się za doręczoną wszystkim uczestnikom.
Decyzję tą można zaskarżyć w normalnym trybie odwoławczym, a następnie można wnieść na nią skargę do sądu administracyjnego.
Postępowanie wykonawcze
W razie uprawomocnienia się decyzji starosty o zatwierdzeniu projektu scalenia, rozpoczynają się czynności wykonawcze. Najważniejszą z tych czynności jest wprowadzenie uczestników postępowania w posiadanie nowych działek. Następuje to na zebraniu uczestników zwołanym przez starostę (art.30). Następnie następuje faktyczne objęcie władztwa nad nieruchomościami. W razie trudności bądź braku możliwości dokonania tej czynności możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego. (art. 32)
Decyzja starosty o zatwierdzeniu projektu scalenia stanowi także podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych (art. 29 ust.1)
Zobacz także: Scalenie – wszczęcie postępowania oraz Przebieg postępowania scaleniowego
Potrzebujesz prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym? Nasza kancelaria prawnicza świadczy usługi prawne dla klientów z sektora budowlanego. Oferujemy analizę umów, reprezentację przed sądami oraz profesjonalne porady w zakresie przepisów budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną opiekę prawną.