To czy inspektor nadzoru inwestorskiego bierze udział w procesie budowlanym uzależnione jest od woli inwestora, który może chcieć mieć dodatkową kontrolę nad przebiegającymi robotami. Ponadto jego obecność może być wyrażona w decyzji o pozwoleniu na budowę.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. określa rodzaje obiektów budowlanych przy których obecność inspektora jest wymagana. Zgodnie z rozporządzeniem wszystkie średnie i duże obiekty o konstrukcji żelbetowej wymagają od inwestora powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego.
O tym, że w danej sytuacji taki wymóg zaistniał, inwestor dowiaduje się z decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku dużych inwestycji wymagane jest ustanowienie kilku inspektorów nadzoru inwestorskiego w zakresie różnych specjalności i branż. W takiej sytuacji inwestor wyznacza jednego z nich jako koordynatora wszystkich inspektorów powołanych na budowie.
Zadaniem inspektora nadzoru inwestorskiego jest kontrola prawidłowego przebiegu prac budowlanych więc konieczne jest aby posiadał on uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi.
Podstawowe obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego:
- „reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
- sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności zapobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie;
- sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz zarówno udział w przygotowaniu, jak i wykonaniu czynności związanych z odbiorem gotowych obiektów budowlanych i przekazywaniem ich do użytkowania;
- potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.”
Prawa inspektora nadzoru inwestorskiego:
- „wydawanie kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz odnośnie do prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych;
- żądanie od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.”
Wszystkie polecenia wydawane przez inspektora nadzoru inwestorskiego powinny być dokumentowane wpisem w dzienniku budowy.
Potrzebujesz pomocy prawnika w zakresie prawa budowlanego? Nasza kancelaria prawnicza oferuje usługi konsultacyjne, które obejmują analizę dokumentacji, reprezentację przed organami administracji oraz doradztwo w rozwiązywaniu sporów. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie.