Prawo przewiduje wejście i korzystanie z gruntów sąsiednich, jeżeli ma być to związane z wykonywaniem prac przygotowawczych do budowy albo robót budowlanych. Poniżej przedstawiona została procedura uzyskania takiej zgody oraz sytuacje, kiedy można się o taką zgodę ubiegać.
Uzyskanie zezwolenia na wejście na grunt sąsiedni
Inwestor może ubiegać się o zezwolenie administracyjne na wejście na grunt sąsiedni pod warunkiem, że poprzedzone to jest negocjacjami z właścicielem czy też użytkownikiem nieruchomości w sprawie uzyskania zgody na wykonanie tych prac. Inwestor powinien uzgodnić z właścicielem przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tego obiektu, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.
Brak porozumienia
Gdy strony nie dojdą do porozumienia to inwestor składa wniosek do właściwego organu, który ten rozstrzyga w terminie 14 dni i wydaje decyzję o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości.
W sytuacji, gdy organ uznaje zasadność wniosku inwestora to zarazem określa granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości (art.47 ust.2 Prawo budowlane). Zezwolenie wydane przez organ dotyczy jedynie prac wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
Nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo z budową
Bardzo istotną informacją jest, że wejście na nieruchomość sąsiednią nie odnosi się tylko do nieruchomości w bezpośredniej bliskości do terenu budowy. Może to być każda nieruchomość gruntowa, budynkowa czy lokalowa, jak również elementy przynależne lub składowe danej nieruchomości (np. czyjś garaż, piwnica, balkon). Istotą tej nieruchomości jest jej funkcja, jak i przeznaczenie a nie umiejscowienie po sąsiedzku.
Zezwolenie owo wydawane jest w sytuacjach, gdy np. wykonanie pracy jest możliwe tylko przez skorzystanie z cudzej nieruchomości lub dostęp możliwy jest tylko z sąsiedniej nieruchomości. Inwestor, korzystając z nieruchomości sąsiedniej, nie może wykonywać robót trwale zmieniających jej stan. Gdyby nieruchomość owa została uszkodzona to inwestor ma obowiązek naprawienia szkód. Naprawienie szkody powinno nastąpić według uznania poszkodowanego, czyli albo poprzez przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego bądź też poprzez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Zazwyczaj wysokość rekompensaty ustalona powinna być według cen z daty ustalenia odszkodowania.
Zajęcie pasa drogowego na potrzeby budowy
Istnieją sytuacje, gdy konieczne jest zajęcie pasa drogowego lub jego części w celu wykonania własnych robót budowlanych. Abyśmy mogli to zrobić, konieczne jest uzyskanie zezwolenia zarządcy drogi, udzielonego w formie decyzji administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobierana jest wówczas opłata.
Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót budowlanych powinno określać w szczególności:
- „imię i nazwisko oraz adres lub nazwę i siedzibę podmiotu występującego o zajęcie pasa drogowego;
- cel zajęcia pasa drogowego;
- powierzchnię zajmowanego pasa drogowego;
- okres zajęcia pasa drogowego;
- sposób zabezpieczenia zajmowanego pasa drogowego, zgodnie z projektem organizacji ruchu oraz pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem;
- warunki przywrócenia pasa drogowego do poprzedniego stanu użyteczności.”
Wejście na grunt sąsiedni w związku z inwestycją polegającą na przeprowadzeniu przez te nieruchomości infrastruktury sieciowej
Wejście na grunt sąsiedni w celu przeprowadzenia infrastruktury sieciowej regulują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego(art. 124 u.g.n.).
Również w tym przypadku uzyskanie zgody na wykonanie wyżej wspomnianych prac poprzedzone być powinno pertraktacjami z właścicielem czy użytkownikiem wieczystym. Do wniosku o uzyskanie zgody należy wtedy dołączyć dokumenty z tych negocjacji.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z prawem budowlanym? Nasz radca prawny specjalizujący się w tej dziedzinie oferuje usługi konsultacji, abyś mógł podejmować świadome decyzje i unikać problemów prawnych. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie.