Wśród wypadków przy pracy szczególny charakter ma wypadek, którego skutkiem jest śmierć pracownika, ponieważ rodzi on dla pracodawcy szczególne obowiązki na gruncie prawa pracy, ale może też oznaczać odpowiedzialność cywilnoprawną. Związane jest to z faktem, że śmierć pracownika w sposób oczywisty jest najciężej odczuwalna przez rodzinę zmarłego.
Uprawnienia rodziny pracownika po jego śmierci a odpowiedzialność pracodawcy
Pracodawca może ponieść odpowiedzialność za śmierć pracownika, ponieważ często rodzina osoby, która zmarła wskutek wypadku przy pracy może wystąpić wobec pracodawcy z roszczeniami cywilnoprawnymi. Podstawę prawną tych roszczeń daje art. 446 k.c. Artykuł ten daje podstawę do samodzielnych roszczeń osób bliskich dla zmarłego pracownika. Roszczenia jakie mogą być wysuwane wobec pracodawcy obejmują:
- „Zwrot kosztów leczenia i pogrzebu temu kto je poniósł – z tego typu żądaniem może wystąpić na przykład małżonek lub dzieci zmarłego pracownika. Pracodawca będzie musiał zapłacić te koszty niezależnie od tego czy uprawniony otrzymał zasiłek pogrzebowy z ZUS;
- Zapłatę renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego (art.446 §2 k.c.). Z tym roszczeniem może wystąpić osoba względem której ciąży na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny. Renty może również domagać się inna osoba bliska, której zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środki utrzymania. Renta ma charakter comiesięcznych płatności wypłacanych przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Z roszczeniem o wypłatę renty może wystąpić więc syn zmarłego pracownika i domagać się jej zasądzenia aż do ukończenia toku nauki;
- Odszkodowanie – należy się najbliższym członkom rodziny, jeżeli śmierć spowodowała znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Przez pogorszenie należy rozumieć pogorszenie sytuacji materialnej jak i niematerialnej, czyli ogólnie warunków życiowych. Aby uzyskać to roszczenie od pracodawcy osoby najbliższe dla zmarłego pracownika muszą precyzyjnie udowodnić spełnienie przesłanek do jego wypłaty;
- Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. To roszczenie przysługuje również najbliższym członkom rodziny zmarłego. Podstawą jego wypłaty jest doznana krzywda a wiec strata moralna, doznane cierpienie psychiczne. Wypłacona suma ma rekompensować cierpienia związane ze śmiercią pracownika. Wartość zadośćuczynienia ustala sąd biorąc pod uwagę całokształt stosunków rodzinnych oraz rozmiar cierpień jakie dotknęły najbliższych członków rodziny. Kwota zadośćuczynienia może więc być w poszczególnych przypadkach bardzo różna;”
Należy podkreślić, że w wyroku z dnia 11 lipca 2012r. II CSK 677/11 Sąd Najwyższy stwierdził, że tak zwane zatrudnienie na czarno nie wyłącza roszczeń z art. 446 k.c. w tym roszczeń o zapłatę odszkodowania.
Oferujemy usługi prawnicze z zakresu prawa budowlanego, obejmujące analizę umów, reprezentację przed sądami i organami administracji oraz doradztwo prawne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną opiekę prawną i skorzystać z naszego doświadczenia w dziedzinie budownictwa.