Coraz częściej występują szkody związane z zalaniem przez kanalizację komunalną. Jest to spowodowane nasilaniem zjawisk atmosferycznych, takich jak silny deszcz oraz burze. Zalanie może doprowadzić do powstania bardzo dużych szkód zarówno u podmiotów prywatnych jak i rolników i przedsiębiorców. Poniżej omówiono zagadnienia związane z domaganiem się rekompensaty za szkody spowodowane zalaniem.
Odpowiedzialność gminy i przedsiębiorstwa wod.-kan. za zalanie
Na początku należy przytoczyć art. 3 ust.1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej ustawa). Zgodnie z tym przepisem zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Art.5 ust.1 ustawy wskazuje, że przedsiębiorstwo wod.-kan. zobowiązane jest zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny.
Jak z tego wynika, gmina za pomocą przedsiębiorstwa wod.-kan. jest zobowiązana między innymi do zapewnienia sprawnego odbioru ścieków. Instalacja wod.-kan. powinna więc posiadać odpowiednie parametr, by następował sprawny odpływ wody, także w czasie gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Jeżeli zatem na skutek opadów deszczu następuje zalanie, to należy przyjąć, że gmina nie wykonała swojego obowiązku z ustawy. Rodzi to odpowiedzialność gminy. Podmiot, który poniósł szkodę na skutek zalania powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o wypłatę odszkodowania do przedsiębiorstwa wod.-kan.
Postępowanie sądowe
Dobrze by pismo wzywające do rekompensaty przesłać także do wiadomości urzędu gminy. Jeżeli przedsiębiorstwo wod.-kan. odmówi opłaty odszkodowania bądź zaproponuje odszkodowanie zbyt niskie, to można sprawę skierować do sądu. Podstawą prawną powództwa będzie art. 415 i następne k.c.
Jako stronę pozwaną (czyli podmiot, który ma zapłacić odszkodowanie) należy wskazać nie przedsiębiorstwo wod.-kan., ale właściwą jednostkę samorządu terytorialnego. Czasami jako stronę pozwaną należy wskazać Skarb Państwa.
Który konkretnie podmiot ma być pozwany zależy od tego, kto jest właścicielem niesprawnej kanalizacji. Jeżeli zalanie spowodowała kanalizacja komunalna – to pozywamy właściwą gminę. Jeżeli natomiast szkodę spowodował na przykład nieoczyszczony rów melioracyjny, to pozywamy odpowiednią jednostkę Skarbu Państwa, np. województwo.
W toku postępowania sądowego należy precyzyjnie udowodnić wysokość szkody, najczęściej przy pomocy dowodu z opinii biegłych. Ponadto należy wykazać związek przyczynowy między szkodą, a zalaniem. Ostatnim elementem, który trzeba udowodnić to niewłaściwe działanie gminy, która wbrew obowiązkowi z ustawy nie zapewniła sprawnego odpływu ścieków.
Oferujemy usługi prawnicze w zakresie prawa budowlanego. Nasza kancelaria prawnicza skupia się na analizie umów, reprezentacji klientów przed sądami oraz udzielaniu profesjonalnych porad prawnych związanych z budownictwem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną pomoc prawną i rozwiązać swoje problemy związane z prawem budowlanym.