Inspektor nadzoru inwestorskiego pełni samodzielną funkcję techniczną w budownictwie. Ponosi on więc odpowiedzialność zawodową za rzetelne wypełnianie swoich obowiązków. Inspektor jest również przedstawicielem inwestora na budowie i do jego głównego obowiązku należy sprawowanie kontroli nad prawidłowością prac budowlanych. Swoje obowiązki inspektor wykonuje na podstawie umowy łączącej go z inwestorem. Za nieprawidłową realizację tej umowy inspektor ponosi więc odpowiedzialność.
Zasady odpowiedzialności inspektora nadzoru inwestorskiego
Odpowiedzialność inspektora nadzoru inwestorskiego z reguły wchodzi w grę w sytuacji gdy zrealizowany obiekt posiada usterki lub prace realizowane są ze zwłoką. Tego typu sytuacje prowadzą do konfliktów między uczestnikami procesu budowlanego i do wzajemnego obciążania się odpowiedzialnością.
Za jakość robót budowlanych odpowiada przede wszystkim kierownik budowy. Wynika to wprost z art. 22 pkt. 3 Prawa budowlanego. Odpowiedzialność inwestora nadzoru nie odnosi się bezpośrednio do jakości robót ale tylko do kontroli tej jakości. Inspektor nadzoru powinien kontrolować realizowane prace budowlane w sposób rzetelny i skrupulatny. Powinien przebywać na placu budowy w wymiarze odpowiednim dla należytego sprawowania kontroli. Z pewnością obecność inwestora nadzoru jest niezbędna przed zakryciem danego etapu prac. Wszelkie stwierdzone nieprawidłowości inspektor powinien sygnalizować kierownikowi budowy oraz inwestorowi dokonując odpowiednich wpisów w dzienniku budowy. W poważniejszych wypadkach celowe jest wysyłanie odrębnych pism do inwestora i wykonawcy.
Odpowiedzialność ogólna inspektora nadzoru inwestorskiego
Jeżeli inspektor nadzoru prawidłowo realizuje powyższe obowiązki to nie może on ponosić wobec inwestora odpowiedzialności za wady obiektu czy jego nieterminową realizację. Wyłącznie nieprawidłowa realizacja obowiązków przez inspektora może stanowić podstawę jego odpowiedzialności wobec inwestora. Jest to odpowiedzialność ogólna, za nienależyte wykonanie zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z inwestorem ( a więc odpowiedzialność z art. 471 i następne kodeksu cywilnego.) W ramach tej odpowiedzialności skutkiem dla inwestora mogą być na przykład:
- „obowiązek naprawienia szkody jaka poniesie inwestor w skutek wad obiektu lub nieterminowej realizacji – stosowanie do przyczynienia się inwestora do powstania tej szkody;
- utrata części wynagrodzenia należnego za realizację obowiązków ;
- obowiązek zapłaty kar umownych o ile kary takie zostały wprowadzone pomiędzy inwestorem a inspektorem nadzoru;”
Tak jak wskazano na wstępie inspektor nadzoru ponosi również odpowiedzialność zawodową za realizację swoich obowiązków. Nie jest to już jednak odpowiedzialność wobec inwestora. Inspektor nadzoru może również w pewnych wypadkach ponosić odpowiedzialność karną.
Zobacz także: Inspektor nadzoru inwestorskiego
Potrzebujesz porady prawnika z zakresu prawa budowlanego? Nasza kancelaria prawnicza oferuje usługi konsultacyjne, które dostosowujemy do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie i rozwiązać swoje problemy prawne.