Odwołanie od decyzji rozpatruje organ wyższego stopnia nad organem, który tę decyzję wydał. Właściwy organ odwoławczy określają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.).
Jak wygląda formuła odwołania od decyzji?
W sprawach dotyczących robót budowlanych najczęściej organem odwoławczym w sprawie odwołania od decyzji będzie samorządowe kolegium odwoławcze. Organy wyższego stopnia (organy odwoławcze) rozpatrują odwołanie i dlatego organy te należy w nim wskazać. Odwołanie wnosi się jednak za pośrednictwem organu pierwszej instancji (art. 129 k.p.a.). Prawidłowa formuła wygląda więc następująco: np.:
„Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta”.
Odwołanie należy wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres organu pierwszej instancji. Dopiero ten organ przekazuje je wraz z całymi aktami sprawy do organu odwoławczego. Ważne jest, by odwołanie skierować do organu pierwszej instancji. Jeżeli wyślemy korespondencję np.: od razu do samorządowego kolegium odwoławczego zamiast do prezydenta miasta, to kolegium musi przekazać odwołanie do prezydenta. Z reguły takie czynności zajmują około dwóch tygodni czasu. Przedłuża więc to całe postępowanie. Termin do wniesienia odwołania uważa się jednak za zachowany, nawet jeżeli wyślemy bądź doręczmy je na adres niewłaściwego organu.
Zgodnie z art. 17 k.p.a. organami wyższego stopnia są:
- „co do organów samorządu terytorialnego – samorządowe kolegia odwoławcze;
- co do wojewodów – ministrowie;
- co do pozostałych organów – właściwe organy nadrzędne lub właściwi ministrowie, określeni w przepisach szczególnych.”
Treść
Nie ma szczególnych wymogów co do formy i treści takiego odwołania. Wystarczające jest by wynikało z niego, że strona nie jest zadowolona z zaskarżanej decyzji. Nie trzeba więc wskazywać żadnych zarzutów, nie trzeba powoływać przepisów prawnych ani uzasadnienia. W zasadzie wystarczy jedno zdanie typu ”Uważam decyzję za błędną”. Już na takiej podstawie organ drugiej instancji musi jeszcze raz, od nowa, w całości przeanalizować całą sprawę. Celowe jest oczywiście przytoczenie w odwołaniu konkretnych zarzutów do decyzji, co pozwala na lepszą obronę interesów wnoszącego odwołanie. Jedynymi obligatoryjnymi składnikami odwołania są te same elementy, które muszą występować w każdym innym piśmie w sprawie administracyjnej czyli np. oznaczenie strony (imię i nazwisko bądź firma, jej adres, żądanie i podpis). Jeżeli odwołanie nie zawiera tych elementów obligatoryjnych to organ wezwie stroną do ich uzupełnienia w ciągu 7 dni.
Zobacz także: Termin i zasady wnoszenia odwołania od decyzji
Prawo budowlane to skomplikowana dziedzina, ale z naszym prawnikiem na swojej stronie możesz zyskać pewność i spokój. Działamy w oparciu o bogate doświadczenie i fachową wiedzę, aby skutecznie reprezentować Twoje interesy. Umów się na konsultację i rozwiąż swoje problemy prawne.