Opłata przyłączeniowa stanowi element taryfy dla wody i ścieków (§ 5 pkt. 7 rozporządzenia Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, Dz.U. Nr 127, poz.886).
Sposób wyliczania opłaty przyłączeniowej
Opłata przyłączeniowa jest ustalana przez przedsiębiorstwo przesyłowe, następnie weryfikowana przez gminę a potem przez wojewodę. Zachodzą sytuacje, że wysokość opłaty kontroluje także sąd administracyjny i Prezes UOKiK. Stawka takiej opłaty powinna być ustalana w oparciu o wydzielone koszty dokonania odbioru przyłączenia to jest koszty robót budowlanych, koszty prób szczelności oraz koszty odbiorów.
Pod uwagę mogą być brane wydatki uwzględniające następujące elementy:
- „czynności wykonywane w czasie prób szczelności przyłącza wodociągowego i przyłącza kanalizacyjnego;
- czas trwania poszczególnych czynności;
- badanie zgodności stanu faktycznego z dokumentacją i warunkami technicznymi;
- spisanie protokołu z czynności przyłączeniowych;
- koszty dojazdów;
- koszty robocizny, tj. stawki pracowników wykonujących poszczególne elementy;”
Kalkulacje przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności powinien skontrolować wójt (burmistrz, prezydent). Przede wszystkim powinien on zbadać czy stawki opłaty są ujęte w taryfie. Brak stawki w taryfie oznacza bowiem, że koszty przyłączenia są pokrywane przez wszystkich odbiorców usług. Jest to niezgodne z zasadą, że koszty te powinny obciążać tylko podmiot przyłączany. Kontroli podlega również to czy stawka opłaty nie jest właściwa, zwykle zawyżona. Zawyżenie stawki opłaty może być wynikiem zawyżenia poszczególnych części kosztów.
Wartość opłaty może być kwestionowana na przykład gdy:
- „wynagrodzenie dla pracowników za roboczogodzinę jest nieodpowiednie w stosunku do realiów panujących na rynku;
- gdy pracownicy przedsiębiorstwa wykonują prace związane z przyłączeniem poza godzinami pracy, w ramach nadgodzin co podwyższa stawkę godzinową o 50 lub nawet 100 procent;
- gdy czas trwania poszczególnych czynności jest nadmiernie długi, bądź brak uzasadnienia dlaczego poszczególne czynności trwają określony czas;
- gdy koszty związane z przyłączeniem nie są ewidencjonowane na specjalnie wyodrębnionym koncie księgowym;”
Opłata przyłączeniowa standardowo powinna mieścić się w poziomie około 50 – 500zł. Wyższa kwota może wskazywać iż przedsiębiorstwo niewłaściwie naliczyło opłatę. Na pewno o błędnym naliczeniu opłaty świadczy to, że jest to kwota czterocyfrowa. Do stawki opłaty dolicza się podatek VAT. Stawka podatku wynosi 8 procent (tak Prezes UOKiK w decyzji z dnia 28 grudnia 2012r., Nr.RKR-56/2012, RKR-61-37/12/BR-9/12).
W naszej kancelarii prawniczej znajdziesz wyspecjalizowanych adwokatów, którzy pomogą Ci w sprawach związanych z prawem budowlanym. Oferujemy indywidualne podejście do klienta, skuteczną reprezentację i kompleksowe doradztwo. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoją sytuację prawną.