Aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie inwestor musi przeprowadzić działania składające się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zwrócenie się do właściwej miejscowej jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej z zawiadomieniem o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania obiektu.
Inspekcja sanitarna oraz straż pożarna mają obowiązek wyrazić swoje stanowisko na temat zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym. Obowiązuje ich termin 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia inwestora. Jeżeli termin ten nie zostanie dochowany, to traktuje się to jak nie zgłoszenie sprzeciwu lub uwag co do zgłoszenia. Więcej szczegółów o postępowaniu w artykule Odbiór obiektu budowlanego przez Państwową Straż Pożarną i Państwową Inspekcję Sanitarną.
Następnie inwestor zobowiązany jest wystąpić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Do wniosku tego należy dołączyć dokumenty wskazane w art. 57 ustawy prawo budowlane.
Dokumenty do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie:
- ”oryginał dziennika budowy;
- oświadczenie kierownika budowy: o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami. Oraz o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
- protokoły badań i sprawdzeń;
- dokumentację geodezyjną,
- potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
- oświadczenie inwestora o braku sprzeciwu ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej;”
Kontrola obiektu budowlanego przez organ
Po otrzymaniu wniosku inwestora organ przystępuje do obowiązkowej kontroli o której mowa w art. 59a – 59g ustawy prawo budowlane. Celem kontroli jest stwierdzenie prowadzenia budowy zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. Sprawdzeniu ulega między innymi zgodność obiektu z projektem zagospodarowania działki lub terenu z projektem architektoniczno-budowlanym.
Po przeprowadzeniu kontroli sporządzany jest protokół w trzech egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje inwestor, drugi - organ wyższego stopnia a trzeci pozostaje we właściwym organie (art.59d ust.1). Dokument ten przechowuje się przez okres istnienia obiektu budowlanego.
Jeżeli w toku kontroli stwierdzone zostaną nieprawidłowości wówczas inwestorowi wymierzana jest kara. Następuje to w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie (art. 59g, ust1.) Przeprowadzenie powyższej kontroli bezpośrednio poprzedza wydanie decyzji co do użytkowania obiektu.
Możliwe jest wydanie następujących decyzji przez organ:
- „wydanie pozwolenia na użytkowanie;
- wydanie pozwolenia na użytkowanie wraz ze wskazaniem dodatkowych warunków do użytkowania obiektu;
- zobowiązanie inwestora do wykonania określonych robót budowlanych z wyznaczeniem terminu na realizację tego obowiązku;
- odmowa udzielenia pozwolenia na użytkowanie – ta decyzja jest wydawana w sytuacji negatywnego wyniku kontroli oraz nie wykonania dodatkowych robót budowlanych.”
Nasza kancelaria adwokacka oferuje usługi konsultacyjne w zakresie prawa budowlanego. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Nasze doświadczenie i wiedza są do Twojej dyspozycji. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci w każdym aspekcie prawa budowlanego. Twoje zadowolenie i sukces są dla nas najważniejsze.