Garaż i budynek gospodarczy to dwa różne obiekty. Zgodnie z obowiązującym prawem garaż służy do przechowywania i bieżącej, nie zawodowej obsługi samochodów osobowych. Stanowi on samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu. W §102 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, szczegółowo określono wymogi dotyczące konstrukcji garażu tj. jego wysokości, szerokości wjazdu lub wrót garażowych, itd. Z kolei budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej a także ich otoczenia. W zabudowie zagrodowej budynek przeznaczony jest również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.
Garaż a budynek gospodarczy
Przyjmuje się, że garaż i budynek gospodarczy to dwa różne obiekty. Budynek gospodarczy to bowiem budynek, w którym funkcja gospodarcza jest dominująca i podstawowa. Natomiast garaż to pomieszczenie, w którym dominująca funkcją jest przechowywanie pojazdów. Jeżeli w garażu oprócz samochodu jest przechowywany inny sprzęt (np. gospodarczy) to nie zmienia to podstawowej funkcji obiektu jako garażu czyli funkcji przechowywania samochodów.
Zmiana sposobu użytkowania
Jak pisano w artykule „Zmiana sposobu użytkowania” przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego część rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno – sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń (art.71 ust.1 pkt.2 Prawo budowlane). Zmiana sposobu użytkowania budynku nie musi jednak prowadzić do zmiany warunków bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, itd. Wskazuje na to słowo „w szczególności” użyte w cytowanym wyżej przepisie.
Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że przekształcenie garażu na budynek gospodarczy ma charakter zmiany sposobu użytkowania o której mowa w art. 71 ust.1 pkt.2. Dokonanie takiej zmiany wymaga zgłoszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Wymogi formalne zgłoszenia także zostały opisane w artykule „Zmiana sposobu użytkowania — formalności.”
Nasza kancelaria prawna oferuje usługi konsultacyjne w zakresie prawa budowlanego. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. Nasze doświadczenie i wiedza są do Twojej dyspozycji. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci w każdym aspekcie prawa budowlanego. Twoje zadowolenie jest naszym priorytetem.