Renta planistyczna to należność wynikająca z ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest ona naliczana w razie wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Opłata ta stanowi dochód własny gminy i ma charakter należności budżetowej. Niekiedy wysokość renty jest znaczna, co powoduje trudności w jej uregulowaniu. Osoba obciążona obowiązkiem zapłaty jest więc zainteresowana odroczeniem terminu płatności renty albo rozłożeniem jej na raty.
Odroczenie terminu zapłaty renty planistycznej
Ponieważ renta planistyczna ma charakter należności budżetowej, stosuje się do niej przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r, ordynacja podatkowa. Dotyczy to również kwestii związanych z odroczeniem płatności na raty.
Zgodnie z ordynacją podatkową płatność renty powinna nastąpić w terminie 14 dni od otrzymania decyzji wymiarowej (art. 47 §1). W artykule 48 §1 ordynacji przewidziano możliwość odroczenia płatności, czyli przesunięcia jej na później. Aby to nastąpiło, zainteresowany musi złożyć wniosek do organu gminy. Odroczenie płatności nigdy nie następuje z urzędu, inicjatywa zobowiązanego jest tu więc konieczna.
Wniosek o odroczenie renty planistycznej
Ustawa nie wskazuje, co musi zawierać wniosek o odroczenie renty planistycznej, stosuje się więc tu ogólne zasady kodeksu postępowania administracyjnego. Wniosek powinien więc zawierać :
- „miejsce i datę jego sporządzenia;
- oznaczenie wnioskodawcy, czyli jego imię nazwisko i adres lub firmę oraz siedzibę;
- oznaczenie organu do którego składany jest wniosek, w tym wypadku będzie to urząd gminy na obszarze której położona jest nieruchomość i do której ma nastąpić płatność renty;
- określenie rodzaju żądania, w tym wypadku poprzez użycie słów „ wniosek o odroczenie zapłaty renty planistycznej”;
- uzasadnienie żądania, przy czym nie jest konieczne wskazanie przepisów prawnych ale argumentów merytorycznych;
- czytelny podpis wnioskodawcy;”
Zgodnie z ordynacją podatkową odroczenie może nastąpić ze względu na „ważny interes podatnika” lub „interes publiczny”. Wnioskodawca w uzasadnieniu swojego wniosku powinien więc powołać takie okoliczności, które należą do, co najmniej jednej z tych kategorii. To na nim ciąży obowiązek wykazania, że w sprawie występuje ważny interes podatnika lub, że za odroczeniem płatności przemawia interes publiczny. Jeżeli nie zostanie to wykazane, to organ wyda decyzję odmowną.
Wyjątkowy charakter decyzji pozytywnych
Należy podkreślić, że decyzje pozytywne, to jest o odroczeniu płatności należności publiczno- prawnych, mają raczej wyjątkowy charakter. Organy niechętnie udzielają tego typu ulgi. Wnioskodawca powinien więc dołożyć maksymalną staranność i treść wniosku opracować szczegółowo, z podaniem dużej liczby danych. Dobrze jest argumenty poprzeć dowodami. Decyzję odmowną można zaskarżyć odwołaniem.
Zobacz także: Renta planistyczna
Potrzebujesz wsparcia prawnego w zakresie prawa budowlanego? Nasz prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie zapewni Ci kompleksową i skuteczną pomoc prawną, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację.