Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu jest dokumentem określającym politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego (art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej ustawa). Nie może on jednak określać indywidualnie lokalizacji inwestycji budowlanych, ponieważ nie jest prawem miejscowym. Jest on podstawą do sporządzania planów miejscowych.
Koszty sporządzenia studium spoczywają na gminie. Pierwszą czynnością jest ogłoszenie w prasie miejscowej oraz w drodze obwieszczenia o podjęciu uchwały. W ogłoszeniu tym zawarte są między innymi informacje o miejscu i terminie składania wniosków dotyczących studium. Termin na wnioski nie może być krótszy niż 21 dni (art. 11 pkt. 1 ustawy).
Projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu
Po upływie wyznaczonego okresu, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) rozpatruje wszystkie złożone wnioski. Następnie opracowywany jest projekt studium. Dokument ten musi być zgodny z założeniami przestrzennymi dotyczącymi województwa i związku metropolitarnego. Projekt studium podlega zaopiniowaniu przez gminną komisję urbanistyczno-architektoniczną - komisję utworzoną w danej gminie lub w innej gminie, której powierzono pełnienie funkcji doradczych albo komisję powiatową, gdy brak jest komisji gminnej. Następnie wójt (burmistrz lub prezydent miasta) występuje o opinie dotyczące rozwiązań przyjętych w projekcie studium do szeregu podmiotów, które szczegółowo są wymienione w art. 11 pkt. 6 ustawy. Są to między innymi: starosta powiatowy, sąsiednie gminy, właściwy wojewódzki konserwator zabytków, właściwe organy wojskowe i obrony granic, właściwe organy administracji geologicznej, minister właściwy do spraw zdrowia.
Publikacja oraz korekty projektu studium
Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii, projekt studium poddawany jest niezbędnym korektom. Następnie projekt jest przedkładany do publicznego wglądu, na okres minimum 21 dni. W praktyce jest to zazwyczaj 30 dni. Równocześnie projekt jest publikowany na stronach internetowych urzędu gminy. W tym czasie ma miejsce publiczna debata o charakterze lokalnym, gdzie dyskutuje się nad rozwiązaniami przyjętymi w studium. Jest to także okres, przez który możliwe jest ponowne zgłaszanie wniosków co do planowanych rozwiązań.
Uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu
Studium uchwala rada gminy, na podstawie projektu przedstawionego jej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Dokument ten zawiera część tekstową oraz graficzną. Uchwała rady gminy jest następnie przedstawiana wojewodzie przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta). Wojewoda dokonuje oceny zgodności uchwały z przepisami prawa. Istotne naruszenie którejś z zasad sporządzania studium wymienionych powyżej skutkuje nieważnością uchwały rady gminy w całości lub części (art. 28 ustawy).
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie prawa budowlanego. Nasz prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie udzieli Ci fachowej porady i pomoże w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z budową. Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie.