W art.144 ustawy Prawo zamówień publicznych wskazano, że zmiana istotnych postanowień umowy w stosunku do treści oferty jest zakazana. Artykuł ten przewiduje równocześnie wyjątki od tej zasady. Możliwość dokonania zmian w umowie została dopuszczona wyłącznie w sytuacji, gdy w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zamawiający przewidział możliwość dokonania modyfikacji oraz określił warunki takiej zmiany. Zmiana umowy dokonana z naruszeniem powyższych zapisów podlega unieważnieniu (ust. 2 art. 144).
Jak z powyższego wynika w umowie z zamówienia publicznego, co do zasady, nie można dokonywać istotnych zmian. Oznacza to, że można dokonywać zmian nieistotnych. W ustawie brak wyjaśnienia jakie zmiany mają charakter istotny a jakie nieistotny. Należy więc tu sięgnąć do wypowiedzi orzecznictwa i doktryny. Zgodnie z tymi wypowiedziami zmiany nieistotne to takie, których wprowadzenie do umowy na etapie postępowania o udzielenie zamówienia nie wpłynęłoby na wynik postępowania ani na zakres podmiotów ubiegających się o zamówienie. Istotną zmianą jest więc taka zmiana, która mogłaby mieć wpływ na wynik postępowania i na krąg oferentów.
Biorąc pod uwagę powyższe, termin realizacji zamówienia publicznego jest istotnym warunkiem umowy, określenie bowiem terminu realizacji wpływa na wynik postępowania. Część podmiotów nie jest w stanie wykonać zamówienia w terminie określonym przez zamawiającego a czasami o wyborze oferty decyduje wskazany w niej krótszy termin realizacji.
Jeżeli zatem strony chcą dokonać zmiany terminu realizacji zamówienia publicznego to jest to możliwe tylko po spełnieniu warunków z art. 144, czyli:
- „Zamawiający przewidział możliwość dokonania zmiany terminu w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia;
- Zamawiający określił warunki takiej zmiany – musi to nastąpić w sposób precyzyjny, poprzez jednoznaczne określenie okoliczności w jakich zmiana terminu jest możliwa.”
Brak odpowiednich zapisów w ogłoszeniu o zamówieniu i w specyfikacji powoduje, że strony nie mogą przesunąć terminu realizacji robót. Bez znaczenia jest tu czy zmiana miałaby polegać na wydłużeniu czy skróceniu terminu. Każda taka modyfikacja podlegałaby unieważnieniu.
Oferujemy profesjonalne usługi konsultacyjne w zakresie prawa budowlanego, które obejmują analizę dokumentacji, przygotowanie umów oraz reprezentację przed sądami. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszych usług i rozwiązać swoje problemy prawne związane z budową.