W niniejszym artykule opisany został proces zmiany statusu drogi publicznej. Na wartość działki decydujący wpływ ma bowiem to, czy posiada ona dostęp do drogi publicznej. Dostęp ten umożliwia uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i realizowanie inwestycji na działce. Jeżeli działka nie posiada dostępu do takiej drogi, to właściciel musi go uzyskać albo przez drogę wewnętrzną albo przez służebność drogową. Te działania są jednak bardzo kosztowne. Każdy właściciel jest więc żywotnie zainteresowany tym, by do jego działki prowadziła droga publiczna i by jej charakter nie uległ zmianie.
Przypadki zmiany statusu drogi publicznej
Zasady określone w ustawie z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych stanowią, że droga może utracić status drogi publicznej w dwóch przypadkach:
- „w przypadku wyłączenia drogi z użytkowania;
- w sytuacji zaliczenia drogi do nowej kategorii;“
Oba te działania mogą być podjęte nie później niż do końca III kwartału danego roku z mocą od 1 stycznia roku następnego. Zaliczenie drogi do nowej kategorii jak i pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii następuje przez uchwałę jednostki samorządu terytorialnego. Ta uchwała może być podjęta nawet jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Właściwy organ musi więc podjąć uchwałę albo w przedmiocie wyłączenia drogi publicznej z użytkowania albo w przedmiocie zmiany jej kategorii. Uchwała musi się uprawomocnić do końca kwartału danego roku.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) jest uchwalany na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dokument ten określa przeznaczenie gruntów na terenie objętym planem. Określenie w mpzp przeznaczenia danego terenu nie oznacza automatycznie faktycznej zmiany użytkowania tego obszaru. Jeżeli więc zgodnie z planem droga publiczna miałaby być wyłączona z użytkowania to nie jest to wystarczające. Dla faktycznej zmiany sposobu użytkowania terenu wymagana jest jeszcze uchwała samorządu terytorialnego w przedmiocie wyłączenia drogi publicznej z użytkowania. Sam plan stwarza jednak już zagrożenie dla właściciela działki utraty dostępu do drogi publicznej, celowej jest więc by na etapie uchwalania mpzp właściciel był aktywny i zgłaszał zastrzeżenia zgodnie z ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W artykule „Utrata dostępu do drogi publicznej – jak tego uniknąć„ opisane zostało jak właściciel działki może blokować i zaskarżać działania gminy prowadzące do utraty dojazdu drogą publiczną do jego posesji.
Prawo budowlane może być skomplikowane, ale nie musisz z tym walczyć sam. Nasz prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie pomoże Ci zrozumieć przepisy i sprostać wymaganiom prawno-budowlanym. Zadzwoń do nas i umów się na spotkanie.