W odpowiedzi na wciąż rosnące wymagania oraz zapotrzebowanie rynku inwestycji budowlanych w Polsce, od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej pojawiła się instytucja inżyniera kontraktu. Wbrew nazwie nie jest to pojedyncza osoba a zespół specjalistów, którzy biorą udział we wszystkich istotnych czynnościach na terenie budowy. Do grupy tych osób zaliczyć możemy inżyniera rezydenta, który koordynuje wszystkie prace budowlane, inspektorów nadzoru inwestorskiego a także specjalistów z różnych dziedzin zależnie od charakteru budowy. Dodać należy, że inżynier kontraktu związany jest umową jedynie z zamawiającym (nie wykonawcą).
Inżynier kontraktu a inspektor nadzoru inwestorskiego
Instytucja inżyniera kontraktu często mylona jest z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Pamiętać jednak należy są to dwie oddzielne funkcje. Pojęcie i funkcja inżyniera kontraktu nie wynika z zapisów Prawa budowlanego (tak jak ma to miejsce w przypadku inspektora nadzoru) ale została wprowadzona przez Międzynarodową Federację Inżynierów-Konsultantów (Fédération internationale des ingénieurs-conseils, w skrócie FIDIC). Zakres zadań inżyniera kontraktu jest znacznie szerszy, daleko wykracza poza zakres ustawowych obowiązków inspektora nadzoru. W przeciwieństwie do inspektora nadzoru inwestorskiego, którym co do zasady jest konkretna osoba fizyczna, inżynierem kontraktu zazwyczaj jest podmiot zbiorowy, składający się z wielu osób fizycznych będących specjalistami różnych branż
Rola i zadania inżyniera kontraktu
Jak wspomniano powyżej obowiązki inżyniera kontraktu wynikają z warunków kontraktowych FIDIC. Mają one różne wzory w zależności od rodzajów zadań inwestycyjnych. Pierwszym z rodzajów warunków kontraktowych jest wzór „czerwonej książki” (Red Fidic), gdzie są opisane szczegółowo obowiązki min. inwestora, który zamawia inżyniera kontraktu do kompleksowego nadzoru nad inwestycją. Dodać należy, że istnieją jeszcze - „żółta książka”, „srebrna książka”, „zielona książka” oraz „biała książka”.
Według zapisów „czerwonej książki” inżynier kontraktu jest podmiotem powołanym do sprawowania obowiązków przypisanych mu w kontrakcie. Może on korzystać z pomocy innych osób przy czym powinni to być odpowiednio wykwalifikowani inżynierowie i fachowcy. Zazwyczaj do jego zadań należy kontrola nad jakością oraz postępem robót budowlanych, nadzór nad dokumentacją, nadzór nad zachowaniem procedur unijnych oraz ewentualne wydawanie poleceń wykonawcy. Najlepiej jeśli polecenia te wydawane są na piśmie.
Prawo budowlane może być skomplikowane i trudne do zrozumienia dla laika. Dlatego warto skorzystać z usług prawnika specjalizującego się w tym obszarze. Nasza kancelaria zapewnia kompleksową pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z budową i nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową poradę.