Umowa pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą została zawarta w formie ustnej, a roboty budowlane zostały wykonane wadliwie? Zgodnie z art. 6471§4 k.c. umowa pomiędzy wykonawcą (generalnym wykonawcą), a podwykonawcą musi być zawarta w formie pisemnej. W razie nie dochowania tej formy jest ona nieważna. W praktyce często dochodzi do sytuacji, że takie nieważne umowy są zawierane. Najczęściej ma to formę ustnych zleceń generalnego wykonawcy dla podwykonawcy.
Czy w takim przypadku generalnemu wykonawcy przysługują roszczenia z tytułu wadliwie wykonanych robót budowlanych?
Generalnemu wykonawcy nie przysługują roszczenia z tytułu wadliwie wykonanych przez podwykonawcę robót budowlanych, skoro z prawnego punktu widzenia umowa taka jest nieważna – tak jakby nie została zawarta. W tego typu sytuacjach oczywistym jest, że strony łączy stosunek zobowiązaniowy, to jest jakaś umowa, na podstawie której prace zostały zrealizowane. Od okoliczności danej sprawy zależy, jak taką umowę będzie można zakwalifikować (czy np. za umowę o dzieło, czy jako umowę tzw. nienazwaną, a więc zawierająca elementy różnego rodzaju umów).
Roszczenia generalnego wykonawcy
W każdym z tych wypadków generalny wykonawca będzie mógł skorzystać wobec podwykonawcy z ogólnych roszczeń z kodeksu cywilnego. Pierwszą podstawą tych roszczeń jest art. 471 k.c., zgodnie z którym wykonawca zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Na podstawie tego przepisu generalny wykonawca może żądać naprawienia szkody czyli np. zwrotu kosztów naprawy wadliwie wykonanego elementu.
Kolejną podstawą dla roszczeń generalnego podwykonawcy może być art. 415 k.c. Zgodnie z tym artykułem, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Ta podstawa prawna wchodzi w grę tylko w takiej sytuacji, gdy podwykonawca dokonał czynu niedozwolonego. Nie chodzi tu więc o proste niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, ale o takie działanie podwykonawcy, które jest sprzeczne z przepisami prawa.
Każda sytuacja, w której generalny wykonawca zawiera z podwykonawcą umowę bez zachowania formy pisemnej jest indywidualna. Dla oceny skutków prawnych takiej umowy decydujący jest każdorazowo zakres świadczeń podwykonawcy. Generalny wykonawca może skorzystać z przepisów ogólnych dotyczących naprawienia szkody (art. 415 i 471 k.c.). W razie uznania, że umowa łącząca strony ma charakter np. umowy o dzieło, to generalny wykonawca może skorzystać również z roszczeń właściwych dla takiej umowy (przy umowie o dzieło są to dodatkowo art. 636 i 637 k.c.)
Oferujemy usługi konsultacji z radcą prawnym specjalizującym się w prawie budowlanym. Nasz zespół prawniczy pomoże Ci zrozumieć przepisy, rozwiązać problemy prawne i osiągnąć sukces w projektach budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie.