Wykonanie zjazdu z drogi publicznej wymaga uprzedniego uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeżeli inwestycja taka została wykonana bez tej decyzji to miała miejsce samowola budowlana. Można jednak taką samowolę zalegalizować.
Warunki legalizacji określone są w art. 48 i 49 ustawy prawo budowlane. Pierwszym warunkiem legalizacji jest to, by budowa była zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi tutaj o zgodność inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ewentualnie z warunkami decyzji o warunkach zabudowy. Nielegalnie wybudowany obiekt nie może również naruszać przepisów techniczno-budowlanych oraz innych przepisów.
Wyliczanie opłaty legalizacyjnej
Dla zalegalizowania samowoli budowlanej właściwy organ musi zatwierdzić projekt budowlany i udzielić pozwolenia na wznowienie wcześniej wstrzymanych robót. Warunkiem uzyskania pozwolenia na wznowienie robót jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej. Zgodnie z art. 49 ust. 2 prawa budowlanego do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące kar, z tym, że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu. Stąd stawka opłaty legalizacyjnej za zjazd z drogi publicznej będzie wyliczona w sposób następujący: kara wynosi 500zł x 50 = 25 000 zł. Tak uzyskaną kwotę mnożymy razy współczynnik kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnik wielkości obiektu budowlanego (w). Współczynnik kategorii obiektu oraz współczynnik wielkości obiektu określony jest w załączniku do ustawy. Z załącznika tego wynika, że współczynnik dla kategorii wjazdy i zjazdy wynosi 5,0 natomiast współczynnik wielkości wynosi 1,0.
Stąd ostateczna wielkość opłaty legalizacyjnej wynosi: 25 000zł x 5,0 (współczynnik obiektu „k”) x 1 (współczynnik wielkości obiektu „w”) = 125 000 zł. Jest to bardzo wysoka kwota ale konieczna do zapłaty jeżeli zależy nam na legalizacji tego typu samowoli. Szczegółowo zasady legalizacji samowoli budowlanej omówiliśmy w artykułach pt. „Opłata legalizacyjna” oraz „Opłata legalizacyjna – wysokość i zasady ustalania”.
Nasz prawnik budowlany oferuje usługi konsultacyjne, które obejmują analizę dokumentacji, reprezentację przed organami administracji oraz doradztwo w rozwiązywaniu sporów. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie.