Ustawa Ordynacja podatkowa oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze określają jaki rodzaj informacji należy udzielać organom podatkowym oraz jakie podmioty zobowiązane są udzielać tych informacji.
Przepisem ogólnym jest art. 82 §1 pkt. 1 zgodnie z którym osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na pisemne żądanie organu podatkowego są zobowiązane udzielać informacji o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilno - prawnych a mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego.
Podstawa prawna do pozyskiwania informacji przez organ podatkowy
O udzielaniu informacji na rzecz organów podatkowych mowa jest także w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. Rozporządzenie to nakłada określone obowiązki na organy nadzoru budowlanego. Zgodnie z §6 ust. 2 rozporządzenia, nadzór budowlany jest zobowiązany informować organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od nieruchomości o wydanych przez siebie decyzjach lub zawiadomieniach o:
- pozwoleniu na użytkowanie obiektu lub jego części;
- wyłączeniu całości lub części obiektu budowlanego z użytkowania;
- rozbiórce obiektu budowlanego;
- zakończeniu budowy.
Organ nadzoru budowlanego informacje te musi przekazywać organowi podatkowemu bez odrębnego wezwania. Przekazywane są kopie wydanych decyzji bądź zawiadomień nieodpłatnie. Następuje to w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydana decyzja stała się ostateczna lub upłynął termin do zgłoszenia sprzeciwu.
Wgląd do dokumentacji przez organ podatkowy
Szczególnym przepisem jest również art. 292 Ordynacji podatkowej w związku z art. 194a §1 tej ustawy. Zgodnie z tymi normami organ podatkowy może żądać od innych organów wszelkich dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. Organ podatkowy może uzyskiwać także odpisy lub wyciągi z dokumentów. Przykładowo mogą być to odpisy z dziennika budowy, z wszelkich decyzji, ekspertyz czy pism stron.
Jak widać uprawnienia organu podatkowego są bardzo szerokie. Co więcej odmowa udzielenia informacji może skutkować nawet sankcją karno – porządkową (art. 262 §1 ordynacji podatkowej).
Nasz prawnik budowlany oferuje usługi konsultacyjne, które obejmują analizę dokumentacji, doradztwo w zakresie przepisów prawa budowlanego oraz reprezentację w sporach sądowych. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z naszej fachowej pomocy prawnej.