Zgłoszenie robót budowlanych jest o wiele szybsze i prostsze w porównaniu do pozwolenia na budowę. Prawo budowlane wyraźnie określa, które roboty zostały zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia. Prace te możemy wykonywać na zgłoszenie, które jest o wiele krótsze i nie wymaga tak wielu dokumentów.
Procedura zgłoszenia robót budowlanych
Zgłoszenie robót budowlanych tak jak pozwolenie na budowę należy złożyć do właściwego organu administracji architektoniczno – budowlanej (starostwo lub urząd miasta na prawach powiatu). Formularz zgłoszenia możemy pobrać w urzędzie lub na jego stronach internetowych.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- „rodzaj, zakres, sposób wykonania oraz termin przewidzianych robót budowlanych;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- w zależności od potrzeb szkice i rysunki - to czy są one konieczne zależy od rodzaju budowy oraz urzędnika, który przyjmuje nasze zgłoszenie
- jeśli zamierzamy wybudować przyłącza, obiekt małej architektury w miejscu publicznym albo instalację zbiornikową na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3 – musimy załączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu przygotowany przez projektanta z uprawnieniami.”
Zamiast decyzji milczenie
Jeżeli w terminie 30 dni od dokonania zgłoszenia starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu, nie wniosą sprzeciwu w formie decyzji, to możemy uznać, że uzyskaliśmy zgodę na wykonanie prac na zgłoszenie. W instytucji zgłoszenia nie jest przewidziane wydawanie przez urząd aktu administracyjnego. W praktyce oznacza to, że jeżeli przez ten czas nikt się do nas nie odezwał to możemy przystąpić do pracy. Jest to tak zwana zasada milczącej zgody. Oczywiście można wystąpić do organu o wydanie oświadczenia potwierdzającego możliwość rozpoczęcia robót w trybie art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli inwestor zdecyduje się na rozpoczęcie budowy przed upływem terminu 30 dni naraża się na ryzyko, że w ustawowym terminie zostanie wniesiony sprzeciw do zgłoszenia i wtedy zostanie on potraktowany jak sprawca samowoli budowlanej.
Urząd w pewnych przypadkach wydaje decyzję o sprzeciwie - poniżej podano przykłady kiedy:
- „zgłoszenie robót budowlanych, w sytuacji gdy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę;
- roboty budowlane naruszają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy (na przykład dotyczące warunków technicznych);
- zgłoszenie dotyczy budowy obiektu tymczasowego niepołączonego trwale z gruntem w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.”
Istnieją przypadki kiedy organ w którym złożyliśmy zgłoszenie na podstawie art. 30 ust. 7 nakłada w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę mimo iż nasze roboty budowlane kwalifikują się jako zgłoszenie. Z taką sytuacją mamy do czynienia gdy istnieje zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, a także pogorszenie stanu środowiska lub stanu zabytków. Innymi przykładami jest pogorszenie warunków zdrowotno- sanitarnych, wprowadzenie lub zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiadujących. O tym czy taka sytuacja ma miejsce decyduje urzędnik.
Braki w zgłoszeniu robót budowlanych
W sytuacji gdy dokumentacja przez nas złożona jest niekompletna, na inwestora nakłada się obowiązek uzupełnienia dokumentów w określonym terminie. Wtedy 30 dniowy termin na wniesienie sprzeciwu jest przerwany a rozpoczyna się on od początku od dnia uzupełnienia braków. Jeśli dokumenty nie zostaną uzupełnione zostanie wydana decyzja o sprzeciwie.
Rozpoczęcie robót budowlanych
Mamy 2 lata na wykonanie robót budowlanych określonych w zgłoszeniu. Przy nie zachowaniu tego terminu zgłoszenie nasze traci ważność i należy dokonać nowego zgłoszenia. Gdy jednak przystępujemy do pracy nie mamy tutaj obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia budowy (wyjątek stanowi budowa instalacji zbiornikowej na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o poj. do 7m3.) Po zakończeniu robót nie musimy zawiadamiać organu nadzoru budowlanego.
Nasza kancelaria prawnicza to miejsce, gdzie znajdziesz prawników specjalizujących się w prawie budowlanym. Oferujemy usługi doradcze, reprezentacyjne i negocjacyjne, aby pomóc Ci w zrozumieniu przepisów, rozwiązaniu problemów prawnych i osiągnięciu sukcesu w dziedzinie budownictwa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać skuteczną pomoc prawną.