Każdy inwestor powinien zadbać, by realizowany przez niego obiekt budowlany spełniał odpowiednie warunki użytkowe – czyli w szczególności, by obiekt miał przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz by można było dostarczyć do niego energię elektryczną i wodę. Po nowelizacji prawa budowlanego nie ma już obowiązku dołączać do projektu oświadczeń o zapewnieniu dostaw ciepła, gazu, prądu i wody. Nadal natomiast obowiązują inwestora warunki techniczne, związane z przyłączeniem do sieci.
Przyłączenie do sieci ciepłowniczej musi być zagwarantowane przy planowaniu budowy
Przyłączenie do sieci ciepłowniczej powinno być uwzględnione już na etapie planowania budowy. Wskazuje na to art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo budowlane, który mówi, że obiekt budowlany należy projektować i budować, zapewniając warunki użytkowe zgodnie z przeznaczeniem tego obiektu, w szczególności w zakresie zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz w energię cieplną.
Z powyższego przepisu wynika, że już na etapie opracowywania projektu budowlanego należy ocenić zapotrzebowanie na poszczególne media dla danej inwestycji. Określenie zapotrzebowania na wodę oraz energię jest elementem wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy może być wydana tylko wtedy, gdy istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla obiektu, który ma powstać. Warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną, a inwestorem (art. 61 ust. 1 pkt.3 i ust.5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
Odpowiednie przepisy na ten temat znalazły się również w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 26 ust. 1 tego rozporządzenia działka budowlana, przewidziana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia tej działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej.
Organ architektoniczno-budowlany nie zajmuje się już warunkami przyłączenia
Od dnia 28 czerwca 2015 roku (to jest od nowelizacji prawa budowlanego) nie ma już obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o:
- Zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu;
- Warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych;
Oznacza to, że organ administracji architektoniczo-budowlanej nie zajmuje się kwestiami związanymi z warunkami przyłączenia. Jest to znaczne ułatwienie. Inwestor nie musi bowiem na etapie pozwolenia na budowę rozwiązywać spraw związanych, na przykład z brakiem zgody współwłaścicieli na podłączenie projektowanej inwestycji do infrastruktury technicznej.
Co bada organ architektoniczno-budowlany?
Obecnie organ administracji architektoniczno-budowlanej bada zgodność inwestycji z § 29 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002r. Chodzi tu o kwestie związane z dokonywaniem zmiany naturalnego spływu wód opadowych, w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości. Inwestor może więc być zobowiązany tylko do przedstawienia bilansów ilości wód opadowych i roztopowych.
Konsekwencją zmiany prawa budowlanego jest również to, że inwestor może wystąpić o pozwolenie na budowę na obiekt budowlany bez przyłączy. W razie budowy przyłączy w późniejszym terminie, inwestor ma do wyboru dwa tryby postępowania: na podstawie zgłoszenia lub bez zgłoszenia. Oczywiście wniosek o pozwolenie na budowę może dotyczyć wykonania obiektu budowlanego wraz z przyłączami.
Gdzie są określone warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznych, gazowych i ciepłowniczych ?
Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznych, gazowych i ciepłowniczych określone są w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 Prawo energetyczne. Niektóre wymogi ujęte są też w tzw. rozporządzeniach systemowych:
- rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych;
- rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego ;
- rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego ;
Wniosek o określenie warunków
Pierwszym działaniem podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia. Wniosek należy złożyć w przedsiębiorstwie energetycznym do którego sieci ma nastąpić przyłączenie. Wniosek powinien zawierać w szczególności:
- Oznaczenie podmiotu ubiegającego się o przyłączenie;
- Określenie nieruchomości, obiektu lub lokalu, do których paliwa gazowe lub energia mają być dostarczane;
- Informacje niezbędne do zapewnienia spełnienia stosownych wymagań technicznych i eksploatacyjnych.
Po złożeniu wniosku przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek wydać oświadczenie o zapewnieniu paliw gazowych lub energii oraz warunkach przyłączenia obiektu budowlanego do sieci.
Umowa
Przyłączenie do sieci następuje na podstawie umowy o przyłączenie. Zawarcie tej umowy jest obowiązkiem przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii. Zawarcie umowy może nastąpić jeżeli:
- Istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii;
- Żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru;
- Ubiegający się o zawarcie umowy posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do których paliwa gazowe lub energia mają być dostarczane.
Konieczne elementy umowy o przyłączenie do sieci określa art. 7 ust. 2 ustawy Prawo energetyczne . Elementami tymi są między innymi: termin realizacji przyłączenia, wysokość opłaty za przyłączenie, przewidywany termin zawarcia umowy na podstawie której nastąpi dostawa mediów, moc przyłączeniowa.
Co jeśli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi przyłączenia ?
Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, to spór w tym zakresie rozstrzyga Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Z wnioskiem o rozpoznanie sprawy przez ten organ powinien zwrócić się organ ubiegający się o przyłączenie.
Szczegółowe warunki techniczne przyłączenia do sieci ciepłowniczej określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych.
Rozporządzenie to wyróżnia przyłączenie do sieci ciepłowniczej i przyłączenie do sieci ciepłowniczej węzłów cieplnych.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej
Podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej musi złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia w przedsiębiorstwie ciepłowniczym lub u dystrybutora. Wzór takiego wniosku ustala przedsiębiorstwo lub dystrybutor ciepła. Elementy wniosku określa § 6 ust. 1 rozporządzenia . Są to miedzy innymi: oznaczenie wnioskodawcy, proponowany termin rozpoczęcia dostarczania ciepła i warunki jego dostarczania, określenie rodzaju i parametrów nośnika ciepła.
Do wniosku należy dołączyć:
- Dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu;
- Plan zabudowy lub szkic sytuacyjny określający usytuowanie obiektu w stosunku do istniejącej sieci ciepłowniczej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu;
- Ocenę wpływu przyłączanego źródła na warunki funkcjonowania systemu ciepłowniczego.
Rozporządzenie określa co powinny zawierać warunki przyłączenia źródła ciepła. Jest to zawarte w § 6 ust. 3 tego aktu prawnego.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej węzłów cieplnych
Osobne regulacje dotyczą przyłączenia do sieci ciepłowniczej węzłów cieplnych. W takim wypadku wniosek powinien zawierać w szczególności oznaczenie wnioskodawcy, określenie rodzaju i parametrów instalacji odbiorczych, proponowany termin lub harmonogram rozpoczęcia poboru ciepła.
Warunki przyłączenia węzłów cieplnych do sieci powinny zawierać treść określoną w § 7 ust. 3 rozporządzenia.
Warunki przyłączenia przedsiębiorstwo musi określić w terminie określonym w rozporządzeniu. Terminy te są następujące:
- 3 miesiące od daty złożenia kompletnego wniosku o warunki przyłączenia źródła ciepła
- 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o przyłączenie do sieci węzłów cieplnych i wniosku o przyłączenie instalacji w obiekcie odbiorcy.
Określone przez przedsiębiorstwo warunki przyłączenia są przekazywane wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie. Są one ważne 2 lata od dnia ich określenia (§ 9 ust. 3 i 4 rozporządzenia).
Podsumowanie
Każda zamierzona inwestycja powinna uwzględniać wymagania dotyczące zaopatrzenia w energię cieplną. Informacje na ten temat muszą być zawarte we wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Aktualnie nie ma obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczenia przedsiębiorstwa o zapewnieniu dostawy ciepła oraz o warunkach przyłączenia do sieci cieplnej. Warunki techniczne przyłączenia określa ustawa Prawo energetyczne oraz trzy rozporządzenia systemowe.
Jeśli potrzebujesz porady prawnej z zakresu prawa budowlanego, nasz doświadczony radca prawny specjalizujący się w tej dziedzinie jest do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie konsultacyjne i uzyskać profesjonalne wsparcie.