Co do zasady każdy ma prawo do zagospodarowania terenu, którego jest właścicielem, jednak odbywać się to musi zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy (w przypadku braku planu). Instytucją, która kontroluje czy nasza inwestycja pokrywa się z planem miejscowym jest odpowiedni organ administracji architektoniczno – budowlanej. Dzieje się tak za każdym razem, gdy występujemy o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzenie projektu budowlanego.
Niezgodność projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
Gdy właściwy organ stwierdzi niezgodność projektu budowlanego z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nakłada na inwestora obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości. Organ określa termin, w jakim nieprawidłowości mają zostać usunięte i jeśli nie jest to zrobione, wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Termin wyznaczony przez organ jest z reguły krótki i zwyczajowo wynosi 7 dni.
Całe postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę musi się bowiem skończyć w terminie 65 dni. Jeżeli inwestor nie zdąży usunąć nieprawidłowości, to może wystąpić o zawieszenie postępowania. Unika w ten sposób decyzji odmownej organu.
Ochrona składającego wniosek o pozwolenie na budowę
Na postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę nie ma wpływu to, że w czasie jego trwania gmina rozpocznie prace nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Samo rozpoczęcie prac przez gminę nad mpzp może co najwyżej doprowadzić do zawieszenia postępowania o pozwolenie na budowę. Nie jest natomiast podstawą do wydania decyzji odmownej dla inwestora. ( Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18.09.2003, IV SA 290/2001).
Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę inwestor korzysta ze wzmocnionej ochrony swoich praw. Jeżeli później mpzp zostanie uchwalony to wydana wcześniej decyzja o pozwoleniu na budowę nie wygasa.
Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Inwestor może sprawdzić czy planowana przez niego inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym celu może wystąpić z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu planu miejscowego do właściwego wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Składając wniosek o wypis czy wyrys, nie trzeba wykazywać przyczyn zainteresowania ani tak zwanego interesu prawnego. Można uzyskać wypis z aktualnego, jak i archiwalnego planu.
Wniosek podlega opłacie skarbowej (30 lub 50zł za wypis i 20 zł za stronę wyrysu). Podstawę do uzyskania planu stanowi art.30 ust.1 z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Częsta jest sytuacja, że na danym obszarze brak jest mpzp, wtedy inwestor może wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o braku mpzp. W tym wniosku należy wykazać swój interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia. Podstawą jest art. 217§1 kodeksu postępowania administracyjnego.
Potrzebujesz wsparcia prawnego w zakresie praw budowlanych? Nasz prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie oferuje usługi konsultacyjne, które pomogą Ci zrozumieć i skutecznie stosować przepisy prawne. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia.