Dla podmiotu przyłączanego uzyskanie warunków przyłączenia do sieci wod.-kan. jest bardzo istotne. Jest on więc zainteresowany aby uzyskać jak najszybciej warunki przyłączenia i by były one pozytywne. Niestety w praktyce często dochodzi do sytuacji w której przedsiębiorstwo wod.-kan. nie reaguje na złożony wniosek podmiotu starającego się o przyłączenie lub uzyskuje on decyzję odmowną.
Brak reakcji przedsiębiorstwa wod.-kan.
W artykule pod tytułem „Termin wydania i okres ważności warunków przyłączenia do sieci wod.-kan.” wskazano, że przedsiębiorstwa wod.-kan. powinny rozpatrzeć wniosek podmiotu starającego się o przyłączenie w terminach określonych w regulaminie. Najczęściej jest to termin 30 dni. W tym czasie przedsiębiorstwo powinno zająć stanowisko w sprawie, to jest wydać warunki przyłączenia lub odmówić ich wydanie.
Nie rzadko zdarzają się jednak sytuacje, że przedsiębiorstwo po prostu milczy. Milczenie przedsiębiorstwa prowadzi do nieuzyskania warunków przyłączenia przez wnioskodawcę. W takim wypadku podmiot ten powinien podjąć następujące kroki:
- Najpierw złożyć reklamację w przedsiębiorstwie wod.-kan. – to działanie można podjąć już następnego dnia po bezskutecznym upływie terminu w którym przedsiębiorstwo zobowiązane było rozpatrzeć wniosek;
- Jeżeli reklamacja nie przyniesie skutku to należy złożyć skargę u właściwego wójta (burmistrza, prezydenta) jako organu kontrolującego przedsiębiorstwo – należy wskazać, że wójt nie ma podstawy prawnej by wpłynąć na decyzję przedsiębiorstwa wod.-kan., wójt (burmistrz, prezydent) z formalnego punktu widzenia nie może nakazać przyłączenia danej nieruchomości do sieci. W praktyce jednak zalecenia wójta skierowane do przedsiębiorstwa mogą być respektowane;
- W razie negatywnego stanowiska wójta, podmiot starający się o przyłączenie może złożyć skargę na bezczynność wójta na podstawie art. 229 k.p.a.
Odmowa wydania warunków przyłączenia
Odmowa oznacza wyraźne negatywne stanowisko przedsiębiorstwa wod.-kan. co do możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci. Przyczyny odmowy mogą być bardzo różne, w tym zakresie ani ustawa ani regulaminy przedsiębiorstw wod.-kan. nie wprowadzają praktycznie żadnych ograniczeń. Tylko w niektórych regulaminach przewidziano okoliczności uzasadniające odmowę.
Z reguły postanowienia regulaminów są jednak bardzo ogólne np. brak technicznych możliwości przyłączenia, brak możliwości realizacji usługi, itp. Najczęściej odmowa wydania warunków przyłączenia uzasadniona jest brakiem sieci do której można przyłączyć nieruchomość i brakiem planów rozbudowy sieci.
Ustawa nie przewiduje specjalnego trybu postępowania w razie uzyskania odmowy. Podmiot starający się o przyłączenie może więc skorzystać z kilku trybów postępowania, przewidzianych w przepisach ogólnych. W tym miejscu jedynie skrótowo należy wymienić, że są to:
- „Tryb administracyjny – czyli kwestionowanie odmowy w oparciu o k.p.a. i przepisy prawa administracyjnego materialnego;
- Tryb sądowy cywilny – przed sądem powszechnym;
- Postępowanie przed rzecznikiem konsumentów.”
Szerzej o powyższych poszczególnych trybach postępowania mówić będziemy w odrębnym artykule.
Poszukujesz prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym? Oferujemy profesjonalne usługi konsultacyjne, które pomogą Ci zrozumieć i chronić swoje prawa w procesie budowlanym. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie z naszym prawnikiem.