Jednym z ostatnich etapów przekształcenia działki rolnej na działkę budowlaną jest uiszczenie stosownej opłaty. Wysokość tych opłat reguluje ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych w artykułach 12-12a. Zgodnie z tymi przepisami wysokość opłaty uzależniona jest od klasy i rodzaju gruntu.
Wynosi ona przykładowo:
- „dla gruntu ornego klasy I – 437 175zł;
- dla gruntu ornego klasy II – 378 885zł;
- dla gruntu ornego klasy VI – 87 435 zł;
- dla łąk i pastwisk klasy I – 437 175zł;
- dla łąk i pastwisk klasy VI -87 435 zł;”
Zgodnie z art. 12 ust.6 powyższą należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji.
Obowiązek wniesienia opłaty powstaje w momencie faktycznego wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Uiszcza się ją w terminie 60 dni od dnia uprawomocnienia decyzji o przekształceniu. Oprócz powyższych stałych należności, należy zapłacić także opłatą roczną stanowiącą 10% wyżej wskazanych kwot. Opłatę roczną wnosi się do 30 czerwca danego roku.
W razie zbycia gruntów, obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych ciąży na nabywcy. Przejście tych opłat następuje w sytuacji gdy:
- „decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej została wydana przed sprzedażą;
- faktyczne wyłączenie gruntu z produkcji rolnej następuje po sprzedaży;”
Ustawa wprowadza zwolnienia od obowiązku uiszczenia należności i opłaty rocznej. Dotyczy to wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) „do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.”
Nasza kancelaria prawnicza zapewnia usługi konsultacji z radcą prawnym specjalizującym się w prawie budowlanym. Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy, aby skutecznie radzić sobie z problemami prawno-budowlanymi. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie konsultacyjne.