W artykule „Opłata legalizacyjna – wysokość i zasady ustalania” opisano między innymi, że opłata legalizacyjna (jako element legalizacji samowoli budowlanej) wymierzana jest na mocy postanowienia. Jeżeli strona jest niezadowolona z treści rozstrzygnięcia to może wnieść zażalenie na to postanowienie do organu wyższej instancji.
Zaskarżenie wysokości opłaty legalizacyjnej
Aby zaskarżyć wysokość opłaty legalizacyjnej należy to zrobić w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Fakt wniesienia zażalenia nie wstrzymuje wykonalności postanowienia (art. 143 k.p.a). Oznacza to, że strona jest zobowiązana wnieść taką opłatę w ciągu 7 dni od otrzymania tego postanowienia. Aby zapobiec temu obowiązkowi konieczne jest złożenie w treści zażalenia wniosku o wstrzymaniu wykonania postanowienia o ustaleniu wysokości opłaty do czasu rozpatrzenia zażalenia. Wykonalność zaskarżonego postanowienia może również być wstrzymana z urzędu.
W razie negatywnego rozpatrzenia zażalenia stronie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Skargę należy opłacić wpisem stosunkowym a więc uzależnionym od wysokości opłaty.
Ulgi
Zgodnie z art. 49c ust.1 Prawa budowlanego do tego typu opłaty stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy ordynacja podatkowa. Oznacza to, że strona może złożyć wniosek:
- „O odroczenie terminu płatności opłaty;
- O rozłożenie opłaty legalizacyjnej na raty;
- O umorzenie opłaty legalizacyjnej w całości lub części;”
Złożenie jednego z wyżej wymienionych wniosków powoduje zawieszenie postępowania w przedmiocie legalizacji. Ponadto w takiej sytuacji wstrzymany jest bieg 7 dniowego terminu do uiszczenia stosownej opłaty. Ważne tylko jest by wniosek o przyznanie ulgi został złożony przed upływem terminu płatności. Wniosek składa się do właściwego miejscowo wojewody. Ulga przyznawana jest wyłącznie na wniosek, nigdy z urzędu. Może to nastąpić w razie wykazania ważnego interesu strony lub ważnego interesu publicznego. Te dwa pojęcia są ogólne i nieskonkretyzowane. Ich wystąpienie musi udowodnić strona składająca wniosek wskazując, na przykład, na całkowity brak możliwości uiszczenia opłaty bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania, na nadzwyczajne niekorzystne zdarzenia jak np. utrata pracy czy pogorszenie się stanu zdrowia.
Po wpłynięciu wniosku wojewoda przeprowadza postępowanie wyjaśniające w celu sprawdzenia prawdziwości okoliczności powołanych przez stronę. To czy wniosek zostanie uwzględniony stanowi uznanie organu. Wojewoda swobodnie ocenia czy dany stan faktyczny stanowi ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny.
Strona niezadowolona z decyzji wojewody może ją zaskarżyć w drodze odwołania do organu wyższej instancji. Następnie możliwe jest też wniesienie skargi do sądu administracyjnego.
Należy podkreślić, że możliwe jest łączenie różnego rodzaju ulg. Na przykład w razie rozłożenia opłaty na raty strona może składać wniosek o odroczenie płatności poszczególnych rat. Tak samo możliwe jest złożenie wniosku o umorzenie w całości lub części poszczególnych bądź wszystkich rat opłaty. Wniosek o umorzenie można składać po upływie terminu na uiszczenie opłaty.
Zobacz także: Opłata legalizacyjna – wysokość i zasady ustalania
Niezależnie od tego, czy budujesz dom, czy prowadzisz działalność gospodarczą, prawo budowlane może być skomplikowane. Nasza kancelaria specjalizuje się w tej dziedzinie i oferuje kompleksowe doradztwo prawne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc.