Uchybienie terminowi w postępowaniu administracyjnym może rodzić dotkliwe skutki dla strony, więc aby temu zapobiec możliwe jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Stanowi o tym art. 58 kodeksu postępowania administracyjnego.
Wniosek o przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym
Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym następuje zawsze na wniosek, nigdy z urzędu. W przepisie mowa o prośbie zainteresowanego, a w praktyce jest to wniosek o przywrócenie terminu. Wniosek należy złożyć najpóźniej w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny, która uniemożliwiła dotrzymanie terminu. Składa się go do tego samego organu przed którym powinna być dokonana pierwotna czynność. Jeżeli na przykład nie dochowano terminu do wniesienia odwołania, to wniosek o przywrócenie terminu musi być złożony do tego samego organu, do którego powinno być złożone odwołanie.
We wniosku należy przede wszystkim zawrzeć prośbę o przywrócenie terminu. Niezwykle istotną częścią jest należyte uzasadnienie wniosku. Chodzi o to, że zgodnie z art. 58§1 k.p.a., przywrócenie terminu może nastąpić tylko wtedy, gdy uchybienie terminowi nastąpiło bez winy strony. Wystarczy uprawdopodobnienie tej okoliczności. Uprawdopodobnienie jest prostsze niż udowodnienie, bowiem nie wymaga jednoznacznego wykazania stosownymi dowodami. Wystarczające jest wykazanie danej okoliczności z dużym prawdopodobieństwem. W uzasadnieniu wniosku można powołać się na okoliczności jak: choroba, która trwała w dacie upływu terminu, zatrzymanie przez policję, nagłe poważne zdarzenie losowe. Generalnie chodzi o uprawdopodobnienie, że w czasie gdy upływał termin, strona nie mogła działać z przyczyn niezależnych od siebie.
Równocześnie z wnioskiem należy dopełnić czynności, dla której określony był termin. Na przykład jeżeli uchybienie dotyczyło terminu do wniesienia odwołania, to do wniosku należy dołączyć to odwołanie.
Rozstrzygnięcie wniosku
Właściwy organ rozstrzyga wniosek w drodze postanowienia. Na postępowanie odmawiające przywrócenia terminu służy zażalenie (art. 59 §1 k.p.a.). O przywróceniu terminu do wzniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ właściwy do rozpatrzenia tego odwołania lub zażalenia. Bardzo ważne jest dochowanie terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu. Ten termin jest bowiem nieprzywracalny. Wynika to z art.58 §3 k.p.a.
Należy podkreślić, że powyższe zasady dotyczą przywracania terminów procesowych. Terminy prawa materialnego są co do zasady terminami zawitymi. Oznacza to, że uchybienie tym terminom jest ostateczne i nie można ich przywracać.
Nasz prawnik budowlany służy profesjonalną pomocą prawną w zakresie prawa budowlanego. Skorzystaj z naszych usług konsultacyjnych, aby uniknąć problemów i zabezpieczyć swoje inwestycje. Skontaktuj się z nami już dziś.