Warunki przyłączenia do sieci wod.-kan., czyli wodociągowo – kanalizacyjnej, są określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej ustawa), to rada gminy uchwala taki regulamin. Dokument ten jest uchwalany po analizie projektów regulaminów opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne. Regulamin jest aktem prawa miejscowego (art. 19 ust.1 ustawy). Oznacza to, że obowiązuje on lokalnie wszystkie podmioty na obszarze gminy.
Warunki przyłączenia do sieci wod.-kan. zawarte w regulaminie
Jak wspomniano wyżej jednym z elementów regulaminu jest określenie warunków przyłączenia do sieci wod.-kan.. Obejmuje to zarówno warunki techniczne, jak i prawne przyłączenia. Warunki przyłączenia są ujęte z reguły w osobnym rozdziale regulaminu. Powinny one określać ogólnie uniwersalne zasady dające się zastosować dla każdego zainteresowanego przyłączeniem do sieci.
Wymogi formalne wniosku o warunki przyłączenia do sieci wod.-kan.
W omawianym rozdziale regulaminu określane jest między innymi procedura wnoszenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci wod.-kan. oraz opis danych, które powinny znaleźć się we wniosku. Niektóre regulaminy wprost określają wzór wniosku a niektóre upoważniają przedsiębiorstwo do określenia takiego wzoru.
Biorąc po uwagę regulacje ustawowe, dopuszczalnymi elementami wniosku o wydanie warunków przyłączenia mogą być:
- „tak zwane typowe elementy formalne wniosku czyli oznaczenie wnioskodawcy, miejsca i daty sporządzenia wniosku, oznaczenie adresata, podpis wnioskodawcy;
- określenie przeznaczenia zapotrzebowania wody, np. poprzez wskazanie, że ma to być na cele bytowe, przeciwpożarowe, itp.;
- określenie ilości odprowadzanych ścieków;
- określenie liczby osób zamieszkujących budynek lub go użytkujących – pozwala to na ocenę zapotrzebowania na ilość wody i ilość odprowadzanych ścieków;
- określenie charakterystyki technicznej obiektu, to jest powierzchni użytkowej, wyposażenia lokalu w urządzenia zużywające wodę, rodzaj lokali;
- określenie rodzaju nieruchomości to jest wskazanie czy jest to nieruchomość gruntowa czy budynek;
- określenie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości – może to być własność, użytkowanie wieczyste, ale też ograniczone prawa rzeczowe czy nawet umowy upoważniające do korzystania z cudzej rzeczy (umowa najmu, dzierżawy, służebności, itp.);”
Załączniki do wniosku
Praktycznie w każdym przypadku do wniosku należy dołączyć odpowiednie załączniki. W przepisach prawa powszechnie obowiązujących brak jest określenia co może stanowić taki załącznik. Rodzaj załączników każdorazowo określa więc regulamin uchwalony przez gminę.
Typowo w regulaminach wskazuje się, że załącznikami takimi muszą być:
- „dokument potwierdzający stan prawny nieruchomości, czyli np. odpis z księgi wieczystej, umowa najmu, dzierżawy, itp.;
- mapka sytuacyjna określająca usytuowanie nieruchomości względem istniejącej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej;
- aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa;
- mapa zasadnicza do celów projektowych lub plan zagospodarowania nieruchomości;”
Powyższe wyliczenie nie ma charakteru zamkniętego. Gminy w regulaminach mogą określać inne jeszcze dokumenty niezbędne do przedstawienia przez wnioskodawcę. Ważne jest by regulamin był precyzyjny i w sposób zamknięty określał wszystkie elementy formalne wniosku o przyłączenie.
Należy uznać, że nie może stanowić podstawy do odmowy o przyłączeniu brak dokumentu określającego stan prawny nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 4 ustawy roszczenie o zawarcie umowy zaopatrzeniowej przysługuje także osobie, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
W formularzu wniosku powinna więc być osobna rubryka pozwalająca na opis stanu prawnego nieruchomości, bez konieczności dołączania potwierdzających załączników.
W naszej kancelarii prawniczej rozumiemy, że prawo budowlane może być skomplikowane i wymagać specjalistycznej wiedzy. Dlatego oferujemy usługi konsultacji prawnych, aby pomóc Ci zrozumieć i chronić swoje prawa w dziedzinie budownictwa. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie z prawnikiem.