Zdarza się, że zachodzi konieczność wyłączenia całości lub części budynku z użytkowania. Sytuacja taka ma zazwyczaj miejsce, gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego stwierdzi, że nie są przestrzegane warunki bezpieczeństwa ludzi i mienia przy utrzymywaniu obiektów budowlanych lub wykonywaniu robót budowlanych. Poniżej postaramy się przyjrzeć tej problematyce nieco bliżej.
Przesłanki oraz procedura wyłączenia budynku z użytkowania
W razie stwierdzenia potrzeby opróżnienia w całości lub w części budynku przeznaczonego na pobyt ludzi, bezpośrednio grożącego zawaleniem, właściwy organ jest obowiązany nakazać, w drodze decyzji, na podstawie protokołu oględzin, właścicielowi lub zarządcy obiektu budowlanego opróżnienie bądź wyłączenie, w określonym terminie, całości lub części budynku z użytkowania (art.68 pkt 1pr. bud). Organem decydującym jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (I instancja) oraz wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego (II instancja). Adresatem tej decyzji jest właściciel lub zarządca budynku. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany może zagrażać lub jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku decyzja o wyłączeniu z użytkowania może zapaść ustnie i podlega natychmiastowemu wykonaniu (tzw. rygor natychmiastowej wykonalności). W takiej sytuacji organ zarządza wykonanie tymczasowych zabezpieczeń oraz umieszczenie na budynku informacji o zakazie jego użytkowania.
Zmiana podatku od nieruchomości
Decyzja o wyłączeniu budynku z użytkowania ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości. Stawka podatku przede wszystkim zależy od tego, czy w nieruchomości jest prowadzona działalność gospodarcza. Budynek, który nie może być przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych nie powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej (art.1a ust.1 pkt 3 u.p.o.l). Interesującym jest fakt, że brak opodatkowania budynku ze względów technicznych powinien zostać potwierdzony przez właściwy organ administracji budowlanej a nie organ podatkowy. Potwierdzeniem takim jest wydanie przez organ nadzoru budowlanego decyzji o opróżnieniu bądź wyłączeniu z użytkowania całości lub części budynku. Innym przypadkiem jest stwierdzenie bezpośredniego zagrożenia zawaleniem lub decyzja stwierdzająca, że obiekt budowlany jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że stwierdzenie, że nie można użytkować budynku ze względów technicznych a co za tym idzie stwierdzenie, że nie można pobierać podatku z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie powoduje całkowitego zwolnienia z tego rodzaju podatku. Podatek dalej płacimy jednak według niższych stawek.
W naszej kancelarii pracują doświadczeni prawnicy specjalizujący się w prawie budowlanym. Oferujemy konsultacje oraz pełną obsługę prawną w zakresie spraw związanych z budową i nieruchomościami. Gwarantujemy profesjonalne i skuteczne podejście do każdej sprawy oraz indywidualne podejście do klienta. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc prawną.