Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) jest wprowadzany uchwałą rady gminy. Uchwała ta stanowi tak zwany akt prawa miejscowego, czyli zbiór przepisów prawnych, który obowiązuje wszystkich mieszkańców gminy. Prawo miejscowe w tym uchwała ustalająca mpzp, może być zaskarżone.
Kto może zaskarżyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Zagadnienie to reguluje art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie terytorialnym. Zgodnie z tym przepisem skargę może wnieść wyłącznie taka osoba, której interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą. Pod pojęciem interesu prawnego należy rozumieć konkretny interes, który go dotyczy i który wynika z przepisów prawnych. Interes prawny należy odróżnić od interesu faktycznego. Skarżący musi udowodnić, że mpzp wpływa na jego prawa materialno-prawne np. pozbawia go pewnych praw lub uniemożliwia ich realizację. Skarżący musi wykazać związek pomiędzy uchwalonym planem a naruszeniem jego praw. Przykładem istnienia interesu prawnego w zaskarżeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są np. sytuacje:
- „gdy mpzp zmienia przeznaczenie nieruchomości;
- gdy mpzp nie zmienia przeznaczenia nieruchomości wbrew żądaniom właściciela;
- gdy mpzp wprowadza podział działek co skutkuje pozbawieniem dostępu do drogi publicznej działki skarżącego;”
Nie wystarczy dla wniesienia skargi sam fakt, że mpzp obejmuje nieruchomość skarżącego. Zawsze w skardze należy wykazać naruszenie interesu prawnego, (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 maja 2010 r., II OSK 522/10).
Procedura wniesienia skargi
Przed wniesieniem skargi należy wezwać radę gminy do usunięcia naruszenia. Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi negatywnej można wnieść skargę do sądu administracyjnego. Termin do wniesienia skargi wynosi 30 dni od otrzymania odpowiedzi z gminy. Czasami gmina jednak nie udziela odpowiedzi na wezwanie bądź zwleka z odpowiedzią. Wówczas skargę do sądu należy wnieść w ciągu 60 dni od dnia wezwania do usunięcia naruszenia przez gminę. Jak z tego wynika należy zwracać uwagę na termin wysłania do gminy wezwania. Przed upływem 60 dni, przy braku odpowiedzi ze strony gminy, należy koniecznie podjąć dalsze działania. Bezczynność spowoduje utratę prawa do wniesienia skargi na mpzp. Skarga do sądu administracyjnego musi spełnić wszystkie wymogi skargi administracyjnej. Przed jej wniesieniem należy uiścić opłatę w wysokości 300 złotych. Potwierdzenie zapłaty dołączamy do skargi. Tak jak w każdej sprawie możliwe jest również złożenie wniosku o zwolnienie od obowiązku uiszczenia opłaty. Skargę wnosi się za pośrednictwem gminy.
Potrzebujesz prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym? Nasz doświadczony prawnik oferuje usługi konsultacyjne, które pomogą Ci w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z budową. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego wsparcia.