Zmiana wynagrodzenia ryczałtowego w umowie o zamówienie publiczne jest możliwa w niewielu sytuacjach. W praktyce często jednak zdarza się sytuacja, że zamawiający w toku realizacji zamówienia publicznego dokonuje zmiany rodzaju materiałów budowlanych lub też zmiany technologii. Dla wykonawcy jest to sytuacja niekomfortowa bowiem może doprowadzić do wzrostu kosztów prac, którego nie będzie mógł on sobie zrekompensować. Zgodnie bowiem z art. 144 ustawy prawo zamówień publicznych zakazane jest dokonywanie istotnych zmian zawartej umowy. Zasada ta może być wyłączona tylko wtedy, gdy zamawiający przewidział możliwość dokonania zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany.
Jak wygląda zmiana wynagrodzenia ryczałtowego w umowie o zamówienie publiczne?
Zastanawiasz się jak wygląda zmiana wynagrodzenia ryczałtowego w umowie o zamówienie publiczne? Zasady dokonywania zmian umowy zamówienia publicznego zostały omówione w artykule „Umowa z zamówienia publicznego — zmiana terminu realizacji inwestycji.” Gdy wynagrodzenie przewidziane w umowie ma charakter ryczałtowy, występuje jednak specyficzna sytuacja. Przepisy ustawy prawo zamówień publicznych nie definiują bowiem pojęcia ryczałtu. Rozumienie tego pojęcia należy więc określać na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i bogatego orzecznictwa sądowego.
Na czym polega ryczałt?
Kodeks cywilny reguluje wynagrodzenie ryczałtowe w artykułach 628-632. Zgodnie z tymi przepisami wynagrodzenie to jest określone z góry, bez możliwości jego zmiany, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów pracy. Sąd Najwyższy wskazuje, że ryczałt polega na umówieniu z góry wysokości wynagrodzenia w kwocie absolutnej, przy wyraźnej lub dorozumianej zgodzie stron na to, że wykonawca nie będzie się domagać wynagrodzenia wyższego (wyrok z dnia 20 listopada 1998r. II CKN 913/97). Jak z tego wynika wykonawca, co do zasady, nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet w razie wzrostu kosztów realizacji prac spowodowanego zmianą dokumentacji projektowej.
Kiedy wykonawca może żądać zmiany wynagrodzenia ryczałtowego w umowie o zamówienie publiczne?
Wykonawca mógłby żądać zmiany, w tym przypadku podwyższenia, wynagrodzenia ryczałtowego w umowie o zamówienie publiczne w dwóch sytuacjach:
- „Gdy w umowie wprowadzone będą klauzule przewidujące podwyższenie ryczałtu, przy czym należy precyzyjnie określić warunki takiej zmiany;
- W drodze przymusowej tj. procesu sądowego prowadzonego na podstawie art. 632 §1 k.c. – w tym trybie możliwa jest zmiana ryczałtu w sytuacji zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, gdy wykonanie robót budowlanych na dotychczasowych warunkach groziłoby wykonawcy rażącą stratą.”
Ostrożne działania
Reasumując wykonawca powinien w ofercie bardzo ostrożnie określać wysokość wynagrodzenia ryczałtowego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w specyfikacji lub w ogłoszeniu o zamówieniu nie przewidziano możliwości zmiany umowy.
Nasz radca prawny specjalizuje się w prawie budowlanym i oferuje usługi konsultacyjne dla klientów indywidualnych, firm i instytucji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową poradę prawną i skorzystać z naszego doświadczenia w tej dziedzinie.