Pożar budynku rodzi konsekwencje określone w przepisach prawa budowlanego. Rodzaj tych konsekwencji zależy od tego, jak poważne są skutki tego zdarzenia i czy zostało ono wywołane działaniem zamierzonym przez człowieka, czy też przyczynami niezależnymi.
W razie wystąpienia pożaru pierwszą czynnością powinno być – co oczywiste- wezwanie straży pożarnej oraz policji. Służby te wzywają z kolei nadzór budowlany w celu dokonania oceny stanu budynku. Zadaniem policji jest przede wszystkim ustalenie czy pożar został wywołany przez człowieka w sposób zamierzony czy też jest to zdarzenie nagłe i niespodziewane.
Obowiązki właściciela po pożarze budynku
W większości wypadków ustalenia czy pożar budynku został wywołany przez człowieka nie można dokonać od razu, wyjaśnianie tych okoliczności następuje w toku postępowania, które może zająć niejednokrotnie wiele miesięcy. W tym czasie do użytkowania budynku po takim zdarzeniu zastosowanie znajdują przepisy rozdziału 6 ustawy Prawo budowlane. W szczególności organy nadzoru budowlanego mogą nałożyć na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dostarczenia w określonym terminie stosownych ocen technicznych oraz ekspertyz (art. 81c ust.2) . Koszt sporządzenia tych dokumentów obciąża osobę wezwaną do ich doręczenia. Jeżeli wnioski ekspertyz będą wskazywać na zły stan budynku to może to stanowić podstawę do decyzji o opróżnieniu części lub całości budynku (art.68). Właściciel lub zarządca obiektu mogą być również zobowiązani do podjęcia działań poprawiających stan techniczny budynku. Może to być obowiązek przeprowadzenia remontu, wymiany instalacji, itp.
Pożar budynku a katastrofa budowlana
Ustalenia dokonane przez policję dotyczące przyczyn pożaru budynku mają kluczowe znaczenie dla dalszych czynności. Od tych ustaleń zależy bowiem czy w danych okolicznościach można mówić o katastrofie budowlanej czy też nie. Definicja katastrofy budowlanej zawarta jest w art. 73 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z jego treścią katastrofa budowlana jest to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Jak z tego wynika katastrofa budowlana to nagłe i niespodziewane zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, które jest niezamierzone.
Jeżeli zniszczenie lub uszkodzenie obiektu budowlanego spowodowane jest działaniem zamierzonym przez człowieka to nie można mówić o katastrofie budowlanej. Jeżeli więc policja ustali, że zdarzenie spowodowane zostało z winy człowieka, to w sprawie nie będą miały zastosowania przepisy rozdziału 7 ustawy Prawo budowlane, regulujące katastrofę budowlaną.
Obowiązki właściciela w czasie katastrofy budowlanej
Z kolei jeżeli policja ustali, że pożar był wynikiem zdarzenia nadzwyczajnego, niezamierzonego przez człowieka to możliwe jest, że w sprawie będzie miała miejsce katastrofa budowlana. Prawdopodobne jest więc dodatkowo podjęcie czynności z rozdziału 7 ustawy Prawo budowlane, którymi są w szczególności:
- „obowiązek zabezpieczenia miejsca katastrofy przed zmianami uniemożliwiającymi prowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie przyczyn zdarzenia;
- obowiązek przeciwdziałania rozszerzania się skutkom katastrofy;
- obowiązek zawiadomienia o katastrofie między innymi inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta obiektu budowlanego, jeżeli katastrofa nastąpiła w trakcie budowy;”
Ostatnim obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego jest podjęcie niezwłocznie działań niezbędnych do usunięcia skutków katastrofy budowlanej. Takim działaniem może być remont, wymiana pewnych elementów budynku czy nawet jego wyburzenie. Więcej o postępowaniu w przypadku katastrofy pisaliśmy w artykule: Katastrofa budowlana.
Nasz prawnik budowlany oferuje specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w prawie budowlanym. Jeśli potrzebujesz porady prawnej w zakresie budowy, remontu lub innych kwestii związanych z prawem budowlanym, skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie konsultacyjne. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci zrozumieć i skutecznie stosować przepisy prawne.